válkaČeskoslovenskoobjevy

Zcela průhledná letadla? Hudba velmi blízké budoucnosti, tvrdí odborníci

Představte si, že sedíte v letadle, které nemá okna. Přesto vidíte všude kolem, jako by letadlo bylo celé ze skla. Interiér vyplňují velké tabule, přenášející obraz z kamer venku. Tak prý bude vypadat budoucnost dopravního letectví.

Tomáš Chalupa 7. listopadu 2014

Okna, kterými se cestující v letadlech dívají ven, jsou drahá, letadla kvůli nim musejí mít tlustější stěny, čímž se prodražuje jejich výroba, na to se nabalují vyšší úrovně zplodin a další negativní faktory. Tak shrnuje nevýhody oken britské Centrum pro vývoj inovací (Centre for Process Inovation – CPI). Místo oken by měly být do trupů letadel zabudovány mimořádně lehké a odolné displeje, pokrývající celý interiér letadla. Ty by byly propojeny s kamerami vně letadla a výsledkem by byl plně panoramatický obraz venkovního prostoru.

Pohled to bude krásný

Pohled to bude krásný

Pohled by to byl jistě dechberoucí, sledovat ubíhající mračna nebo města dole a přitom mít iluzi, že od světa kolem nejsem ničím oddělen. Fascinující je i představa, že cestující mohou kamery zaměřit na místa, která je zajímají a ty si zvětšit. Technologie, které by to měly umožnit, se podle CPI již vyvíjí a do pěti let by měly být k dispozici. Jak bylo zmíněno výše, ekonomické výhody nového systému se zdají být nesporné.

Někdy i děsivý

Někdy i děsivý

Jenže představme si takovou situaci v reálu. Letíte letadlem a kolem vás není nic než jen prázdnota, alespoň vizuálně. Jistě je mnoho lidí, kterým pobyt v letadle nedělá dobře a iluze, že kolem člověka není nic, může navodit ještě větší pocit strachu. Zvláště za nepříznivého počasí pohled na hromy a blesky kombinovaný s hustým deštěm nemusí být úplně příjemný. Ale to zdaleka není všechno. Nic nebrání tomu, aby se na displeje každých deset minut promítl krátký (později delší a delší) blok komerčních reklam. Těžko se dá předpokládat, že toho aerolinky nevyužijí. Nakonec to může dopadnout tak, že si lidé za příplatek budou kupovat okna bez reklam nebo dokonce v business class zůstane několik původních skleněných oken pro nejbohatší.

A co když se stane tohle? ptají se fanoušci na Twitteru. Celý systém totiž bude řídit počítač.

A co když se stane tohle? ptají se fanoušci na Twitteru. Celý systém totiž bude řídit počítač.

Na to, jak bude celý systém fungovat v praxi, si budeme muset ještě několik let počkat.

Nebo budou přes celou plochu letadla vidět reklamy?

Nebo budou přes celou plochu letadla vidět reklamy?

Další články

Zavří­t reklamu