válkaČeskoslovenskoobjevy

Zbraně obrů: v Dánsku vykopali na poli pět obrovských bronzových seker!

Zbraně obrů: v Dánsku vykopali na poli pět obrovských bronzových seker!
Zdroj: videnskab.dk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Prozíravě se zachoval dánský pěstitel vánočních stromků, když před výsadbou dřevin zavolal svého švagra, aby políčko projel detektorem kovů. Jak se ukázalo, v zemi leželo pět obřích seker z doby bronzové. S nálezem okamžitě vyvstala otázka, kdo je tam zanechal a proč. Patřily snad sekery mýtickým obrům, kteří podle starých bájí žili v této oblasti?

tyrion 20. června 2015

Sekery byly nalezeny na políčku nedaleko dánského města Nørre Snede na Jutském poloostrově. Našel je farmář Esben Arildskov, když se chystal na poli vysázet mladé stromky borovic. Předtím ale požádal svého švagra Benta Rasmussena, aby pozemek prozkoumal detektorem kovů. Chtěl se ujistit, že v zemi neleží žádné historické artefakty. Toto rozhodnutí se následně ukázalo jako velmi moudré. Švagr totiž narazil na dvě obří sekery. Přivolaní archeologové pak na tomtéž místě odkryli ještě další tři.

„Jsem nadšená,“ jásala kurátorka z dánského Muzea Midtylland Constanze Rassmannová. „Jen pět takových seker z doby bronzové se dosud našlo v Evropě, a my přijdeme a najdeme jich na jednom místě pět!“ rozplývala se nadšením.

Kurátorka v muzeu Midtjylland Constanze Rassmann hrdě ukazuje hlavu sekery.

Kurátorka v muzeu Midtjylland Constanze Rassmann hrdě ukazuje hlavu sekery.

Sekery pocházejí ze 16. století před Kristem, což je řadí mezi nejstarší zbraně tohoto druhu nalezené v Dánsku. Hlava seker měří na délku 30 centimetrů a každá váží téměř kilogram. Jsou tedy dvakrát tak těžké než hlavy běžných seker! To by naznačovalo, že je museli používat jedinci s enormně velkou postavou.

Severská mytologie je bohatá na příběhy o starodávných rasách násilnických obrů známých pod jménem Jötnar, které bohové vyhostili ze své říše a přidělili jim jejich vlastní zemi, která se nazývala Jötunheimr. Tito obři se nezřídka chovali nepřátelsky k lidskému rodu.

Protože se postavy obrů v mytologii často objevují, vyvstaly otázky, zda tyto báje mají nějaký historický základ. Je nemálo těch, kteří věří, že tyto příběhy byly inspirovány existencí živých humanoidů, kteří dosahovali gigantického vzrůstu.

Navíc čistota kovu, z níž byly nalezené sekery vyrobeny, prozrazuje, že jejich tvůrci už před 3 600 lety ovládali pokročilé metalurgické technologie. Jak známo, právě starodávní obři byli známi jako mistři řemesel.

Hlavy bronzových seker jsou vysoké 30 centimetrů a váží kilogram.

Hlavy bronzových seker jsou vysoké 30 centimetrů a váží kilogram.

Dánští archeologové si však myslí, že obří sekery sloužily spíše rituálním účelům. „Sekery jsou neskutečně krásné. Byly všechny pečlivě poskládany vedle sebe a na sebe a je tak pravděpodobné, že byly do země uloženy jako oběť bohům,“ uvedla Rassmannová pro deník Vejle Amts Folkeblad. Tuto teorii podle ní podporuje i další senzační objev v místě nálezu. Vedle seker totiž archeologové našli i stopy po kůlech o velikosti člověka, uspořádaných ve čtyřech řadách o délce přinejmenším 100 metrů.

„Napadá nás, že by to mohlo souviset s nějakým rituálem. Zda pohřebním nebo modlitebním, to neutšíme. Doufejme, že budeme mít příležitost tady nějakou dobu provádět vykopávky,“ dodala Rassmannová.

Sekery nyní zkoumají, ošetřují a konzervují v muzeu a poté by měly být vystaveny v Národním muzeu v Kodani. Jenže jak někteří komentátoři už teď upozorňují, pokud se prokáže, že jsou kontroverzní, nejspíš z očí veřejnosti zmizí jako mnoho podobných artefaktů.

Další články

Zavří­t reklamu