Tyto kamenné koule byly v rukou našich dávných prapředků vysoce smrtící zbraní, ukázala analýza

Tyto kamenné koule byly v rukou našich dávných prapředků vysoce smrtící zbraní, ukázala analýza | zdroj: dailymail.co.uk


Zbraně doby kamenné byly překvapivě účinné, zjistili vědci

TÉMATA: pravěk | archeologie | afrika

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 09. 2016 | 10:45

Vědci podrobili analýze účinnost zbraní používaných k lovu lidmi v době kamenné. Šlo o zbraně používané k lovu na dálku, což byly v podstatě jen různě velké kameny a kamenné koule. Jejich účinnost však byla opravdu překvapivá.

Na vzdálenost 25 metrů byly schopné kamenné koule způsobovat kořisti citelná zranění. V době kamenné, kdy ještě neexistovaly kopí, byly k dispozici na lov na dálku právě pouze opracované kameny, které tehdejší prapředci vrhali na svou kořist. Mezinárodní archeologický tým v Jihoafrické republice shromáždil na 50 těchto kamenných projektilů a podíval se, co se s nimi vlastně reálně dalo dělat.

Zatímco jeden kámen nemohl způsobit takové zranění, aby skolil větší zvíře, taktika zasypat ho celým přívalem kamenů byla mimořádně účinná a z 80 procent bylo možné takto zvíře velikosti antilopy zabít, aniž by se k němu kdokoliv musel přiblížit. Tyto kameny byly využívány v širokém časovém období před 1,5 milionu až do 70 000 let.

"Nikdo se nemohl rovnat lidem v přesnosti, rychlosti a efektivnosti využívání této zbraně," tvrdí Andrew Wilson z univerzity v Leedsu. Pravěcí lidé právě díky kamenným zbraním získali rozhodující výhodu v boji o kořist. "K házení jsou také lidé výborně uzpůsobeni díky své anatomii," dodává Wilson. Pravěcí lidé museli kameny vytřídit, zvolit, které jsou dostatečně těžké, aby byly účinné k lovu. "Už toto třídění vyžadovalo vyšší mozkové funkce. Navíc schopnost házet kameny na vzdálenost není vůbec zanedbatelný pokrok. Takto jsme tehdy získávali svůj oběd. Společně s primáty jsme jediní živočichové na planetě, kteří tuto schopnost máme," uzavírá Wilson.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 09. 2016 | 10:45

Zavří­t reklamu