válkaČeskoslovenskoobjevy

Zbraň popraveného generála Heliodora Píky ležela více než 50 let v zemi

Zbraň popraveného generála Heliodora Píky ležela více než 50 let v zemi
Zdroj: ČTK

V depozitáři Slezského muzea v Opavě se nachází torzo unikátní zbraně. Pistole Walther PPK patřila legendárnímu československému generálovi Heliodoru Píkovi.

chalkon 29. března 2016

Heliodor Píka (1897–1949) byl zasloužilým legionářem, protinacistickým odbojářem a generálem, který se zasloužil o vybudování československé jednotky v SSSR. Komunistický režim se však s hrdinou vyrovnal po svém a generála v politickém a zinscenovaném procesu nechal popravit oběšením. „Osudným se mu stalo, že toho příliš věděl o gulazích a dalších věcech, které chtěli komunisté tajit. Po válce se stal nepohodlným,“ řekla pro Českou televizi historička Jana Horáková.

Píkova osobní zbraň Walther PPK je dnes velmi cenným artefaktem. Je jednou z mála věcí, která se po slavném generálu dochovala. Většina z jeho osobních věcí mu totiž byla po zatčení zabavena. Manželka, kterou komunisté vyhnali z Prahy, pistoli převezla do Hranic na Moravě. Píkův syn Milan ji pak zakopal u rodného domu otce ve Štítině na Opavsku. V roce 2012 ji Milan Píka věnoval opavskému muzeu. Byla však velmi poškozená, takže se jí museli ujmout restaurátoři. Ti ji dávali dohromady čtyři měsíce. Především ji bylo třeba zbavit nánosů rzi a hlíny.

Pistole Walther PKK byla mimořádně zdařilá zbraň. Byla malá, takže se dala nosit pod oblečením, přitom velmi výkonná. Měl ji i Adolf Hitler, který se s ní pravděpodobně zastřelil. V románech Iana Flemminga ji používal také slavný agent 007 James Bond.

Podle restaurátora a konzervátora Oldřicha Schejbala, jenž měl záchranu pistole na starosti, však nešlo o hlavní zbraň Heliodora Píky. „Není s ní na žádné fotografii. Na nich většinou měl služební zbraň,“ řekl Schejbal pro ČTK. Když po zatčení generála pracovníci Státní bezpečnosti jeho pražský byt prohledávali, tuto zbraň nenašli. „Ani později po pistoli nikdo nepátral. To mě přivedlo k domněnce, že ji často nepoužíval. Pravděpodobně ji měl v bytě důmyslně ukrytou,“ dodal Schejbal.

Zbraň ve Slezském muzeu v Opavě uvidí návštěvníci až příští rok v rámci oslav 120. výročí narození Heliodora Píky.

Další články

Zavří­t reklamu