válkaČeskoslovenskoobjevy

Ve Vídni dražili zbraň slavné herečky Marlene Dietrichové

Ve Vídni dražili zbraň slavné herečky Marlene Dietrichové
Zdroj: Profimedia.cz

Ve Vídni dražili zbraň, která dříve patřila slavné německé herečce Marlene Dietrichové. Samonabíjecí pistoli značky Kolibri (Kolibřík) herečka nosila v kabelce pro případ sebeobrany. Zbraň spolu s náboji byla vydražena za více než 7.000 eur.

Yvonne Pokorná 7. března 2018

„Můj manžel získal „kolibříka“ na znamení vděčnosti od přítele, kterému pomáhal v těžké fázi jeho nemoci. Tento přítel, Johannes von Müllern-Schönhausen, se zabýval historií filozofie a pistoli dostal od Marlene Dietrichové jako dárek, „ cituje aukční síň Dorotheum anonymního majitele pistole. Johannes von Muller-Schoenhausen dával tehdy začínající divadelní herečce lekce správné výslovnosti a Dietrichová jej za to obdarovala svojí pistolí.

Pistole Kolibri je samonabíjecí pistole velmi malých rozměrů. Jedná se pravděpodobně o nejmenší samonabíjecí pistoli na světě. Byla navržena rakouským hodinářem Franzem Pfannlem, který si ji v roce 1910 nechal patentovat, do výroby byla uvedena o 4 roky později.

Pistole byla určena pro sebeobranu, nicméně o skutečné použitelnosti pro tuto činnost hodně lidí pochybuje. Rozhodně dostat všechny střely do tváře by nebylo nic příjemného.

Délka zbraně je 65 mm, hlaveň má délku 30 mm, váha zbraně je asi 220 gramů. Zásobník je na 5 nábojů, jeho nabíjení je vzhledem k rozměrům nepříjemné. Zbraň má jednočinné spoušťové ústrojí a pojistku. Hlaveň je pevná a má hladký vývrt, taky proto, že technologie výroby drážkování tak malé hlavně v té době nebyla zvládnutá.

Pistolí bylo vyrobeno méně než 1000 kusů a dnes je vyhledávaným sběratelským artiklem.

Filmovou slávu získala Marlene Dietrichová po své hlavní roli ve filmu Já líbám ruku Vám, madam, do kterého ji angažoval režisér moravského původu, rodák z Kroměříže Robert Land.

Filmovou slávu získala Marlene Dietrichová po své hlavní roli ve filmu Já líbám ruku Vám, madam, do kterého ji angažoval režisér moravského původu, rodák z Kroměříže Robert Land.

Marlene Dietrichová, vlastním jménem Maria Magdalena von Losch, byla německá a později americká filmová herečka a šansoniérka. Od roku 1930 až do konce svého života žila v USA. Ve 30. letech vytvořila typ svůdné ženy, především ve filmech J. von Sternberga (Modrý anděl, Maroko, Plavovlasá Venuše, Šanghajský expres, Žena a tatrman). Dále hrála ve společenských komediích (Anděl, Pokušení) a ve filmech zaměřených proti nacismu (Norimberský proces, Hrůza na jevišti, Cesta kolem světa za 80 dní, Svědek pro obžalobu).

Další články

Zavří­t reklamu