válkaČeskoslovenskoobjevy

Zázrakem není chůze po vodě, ale po Zemi. Zažijete to v Krásné na Jablonecku

Zázrakem není chůze po vodě, ale po Zemi. Zažijete to v Krásné na Jablonecku
Zdroj: kittel.cz
+ 2 fotky+ 3 fotky

Kittelovo muzeum na Krásné - Pěnčíně má od letoška na své zahradě pěšinku pro bosé nohy. Je ve tvaru ležaté osmičky a její povrch tvoří přes třicet různých materiálů. Ty lze takříkajíc poznávat na vlastní nohy a dopřát si přitom blahodárnou masáž chodidel.

Yvonne Pokorná 27. července 2016

50 metrů dlouhý hmatový chodník je vysypaný kůrou, pískem, mechem, kameny, oblázky, dřevem, smrkovými větvičkami, jehličím, šiškami, kaštany nebo skořápkami. Jeho tvůrci se inspirovali přírodou, Zemí, jejíž povrch se také různě mění, ale i místními materiály, jako třeba břidlicí, tak typickou pro Železnobrodsko. A protože je Jablonecko krajem sklářů, nemohou v pěšince chybět skleněné korálky z místních mačkáren skla.

Kittelova pěšinka pro bosé nohy

Kittelova pěšinka pro bosé nohy

Záměrem muzea orientovaného na zdraví a vztah k přírodě bylo inspirovat návštěvníky k delším vycházkám do přírody bez bot. Jak pravil zenový mistr Lin-čch´: „Zázrakem není chůze po vodě, ale chůze po Zemi.“ “Osaháváním si nejrůznějších materiálů bosým chodidlem mohou být lidé lépe v kontaktu s terénem, se Zemí a poznat ´na vlastní chodidlo´ další rozměry chůze, které běžně nevnímáme. Týkají se nejenom povrchu jemnosti, hladkosti, drsnosti, ale i různé teploty, podle toho, který terén se právě přechází,” připomíná spolupracovnice Kittelova muzea Lída Abrahamová.

Reflexní mapa chodidel

Reflexní mapa chodidel

Chůze naboso se v poslední době stává celosvětovým trendem. Lidé tak chodili od pradávna a více než polovina světa takto chodí dodnes. Odborná lékařská veřejnost i lidé praktikující chůzi bez bot se shodují, že bosá chůze posiluje imunitní systém. Bosou chůzí se totiž zapojuje velké množství kožních receptorů, které mohou ovlivnit reflexní body na plosce nohy a pozitivně působit na celé tělo. „Obrazy všech orgánů, žláz, páteře, kloubů, svalů a ostatních části těla se promítají právě na plosku nohy. Chůze naboso posiluje obranyschopnost člověka proti nemocem,“ konstatuje Abrahamová.

Další články

Zavří­t reklamu