Casa Del Acantilado neboli Dům na útesech je nádherná futuristická stavba zasazená do útesu nad mořem.

Casa Del Acantilado neboli Dům na útesech je nádherná futuristická stavba zasazená do útesu nad mořem. | zdroj: dailymail.co.uk


Zázrak jménem Casa Del Acantilado: Dům na útesu se vlní jako moře

TÉMATA: architektura | španělsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 07. 2020 | 11:30

Casa Del Acantilado u města Salobrena ve Španělsku je opravdový architektonický skvost s výhledem na moře. Dům zasazený do svahu s vlnitou střechou vypadá, jako by tančil. Navrhli ji architekti Pablo Gil and Jaime Bartolome. Patří mezi nejzajímavější stavby na celém jihošpanělském pobřeží.

Casa del Acantilado znamená španělsky Dům na útesu. Stojí na svahu, který má sklon 42 stupňů, což komplikovalo práci, ale architekti to pojali jako výhodu a vilu částečně umístili přímo do svahu. Mezi střechou a vnější zdí je čtyřiceticentimetrová mezera, kterou proudí vzduch. Slouží jako přírodní klimatizace. Díky tomu nepotřebuje dům ani vytápění. Zprohýbaná betonová střecha, která je současně fasádou, je pokrytá speciální izolací, aby lépe udržela tepelnou energi. Zinkové tašky zase odrážejí sluneční paprsky, což udržuje teplotní komfort během horkého léta. Vše je promyšlené a maximálně energeticky úsporné.

Budova má dvě patra. Do horního se pohodlně vejde až sedmdesát lidí, v tom dolním je například bazén. Vila je totiž mnohem větší, než jak se jeví na fotografiích. Střecha se na dvou místech otevírá, aby nabídla ještě lepší výhled do krajiny. Celý dům je postaven z betonu, kovu a skla, což mu dodává robustnost a pocit neprostupnosti. Celý dům připomíná kino, kde místo plátna diváci vidí mořskou hladinu. Možná je koncept domu pro některé příliš moderní, ale každopádně je to jeden z architektonických skvostů Španělska. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 07. 2020 | 11:30

Zavří­t reklamu