válkaČeskoslovenskoobjevy

Zázračná košile: Holanďané vymysleli bavlnu, která odpuzuje skvrny, pach a nemačká se

Pánské košile sice patří mezi nejrozšířenější produkty naší doby, ale od 50. let minulého století se vyrábějí stále stejným způsobem. To chce nyní změnit nizozemská firma Labfresh. Na trh přichází s revoluční INDUO technologií, díky které nebude třeba košile tak často měnit a prát jako doposud. Slibuje, že budou odolné nejen vůči všem možným skvrnám, ale i potu a zmačkání.

Yvonne Pokorná 7. června 2017

Holandská firma Labfresh sice není první, která něco takového na trhu nabízí, ale technologie, kterou vyvinula, je opravdu jiná. “Je to jak bavlna, ale lepší,” tvrdí zakladatel startupu Kasper Brandi Petersen. “Nepoužíváme hydrofobní vrstvu, která způsobuje, že máte pocit, jako byste na sobě měli pláštěnku. Pracujeme se skutečnou tkaninou a vlákny na molekulární úrovni, což mění samotný materiál,” vysvětluje. Košile jsou tak prodyšné a uchovávají si přirozené vlastnosti bavlny.

Normální košile versus ty z firmy Labfresh

Normální košile versus ty z firmy Labfresh

Petersen si účinnost svých chytrých košil vyzkoušel sám na sobě, než odstartoval crowfundingovou kampaň na internetu. Více než 100 hodin v nich běhal, jezdil na kole a tančil, zkoušel je polévat červeným vínem, omáčkami nebo olejem. Když vzniklé skvrny více než čtyřicetkrát úspěšně omyl vodou a dočista vysušil, byl si jist, že INDUO technologii může nabídnout světu. Podle něj je jedním z efektivních řešení problémů udržitelnosti současného textilního průmyslu.

“Košili budete nosit déle, protože zůstane beze skvrn a nevybledne. Oblečení příliš často vyhazujeme. V roce 2014 bylo vyrobeno 100 miliard kusů košil. Průměrně tento oděv nosíme jen 7,5 krát a pak ho vyřadíme ze šatníku. S touto novou technologií chceme tuto dynamiku změnit,” říká Petersen.

Zakladatelé firmy Labfresh, dvojice Kasper Brandi Petersen a Lotte Fink

Zakladatelé firmy Labfresh, dvojice Kasper Brandi Petersen a Lotte Fink

Chytré košile jsou samozřejmě dražší než ty běžné, jeden kus se nyní prodává v přepočtu zhruba za 2 780 korun, což je sice hodně, ale podle Petersena se to z hlediska ekonomického i ekologického dlouhodobě vyplatí.

Další články

Zavří­t reklamu