válkaČeskoslovenskoobjevy

Zázračná lesní žába: V zimě zmrzne, na jaře obživne!

+ 2 fotky+ 3 fotky

Lithobates sylvaticus, česky skokan lesní, je ve skutečnosti docela běžný druh žáby. Na první pohled se nijak neliší od našeho skokana hnědého až na to, že obývá severní části Severní Ameriky, od Aljašky přes všechny kanadské provincie až po severovýchod Spojených států amerických. Od české žáby se její bratranec liší hlavně tím, že dokáže přežívat v extrémních mrazech. Jak? Drsnou zimu jednoduše na mrazu prospí.

Ivanhoe 2. února 2019

Během zimy zmrzne přes 60 procent jeho těla. Zmrzne mu krev, kůže i mozek. Přestane dýchat a přestane mu bít srdce. Veškeré fyzické procesy jako metabolismus a vylučování se zastaví. Zdá se, jako by mrazem zemřel, jenže on s příchodem jara zase oživne! Takto dokáže přežívat až půl roku v roce, a to dokonce při teplotách -20 °C. Ptáte se, jak je to možné?

Vědci zjistili, že příčinou tohoto zázračného fenoménu je vysoká koncentrace takzvaných kryoprotektantů obsažených v tkáni těchto žab. Jde o látky, které pomáhají buňkám přežít zamrznutí. „Mají tendenci snižovat bod mrazu,“ vysvětlil Jon Costanzo z oddělení zoologie na Miami Unversity v Ohio. Díky tomu jsou lesní žáby prakticky mrazuvzdorné. Během jedné sezóny jsou klidně schopny desetkrát až patnáctkrát zmrznout a zase rozmrznout.

Pro tyto své zázračné vlastnosti je lesní skokan hodně zkoumán v souvislosti se zmrazováním živých orgánů i hibernací lidí a zvířat, kteří nemohou být udrženi naživu současnou medicínou, ale mohou být probuzeni v budoucnosti. Člověk si říká, že když se dokázala v průběhu evoluce přizpůsobit mrazům obyčejná lesní žába, tak to by v tom byl čert, aby to nedokázal člověk s celou svou vědou a technikou!

Související články

Další články

Zavří­t reklamu