válkaČeskoslovenskoobjevy

Závody ve vrtání vyhrál Sovětský svaz se svým extrémním vrtem na Kole

Závody ve vrtání vyhrál Sovětský svaz se svým extrémním vrtem na Kole
Zdroj: thevintagenews.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Za studené války se mezi mocnostmi odehrávaly nejen závody o dobytí Měsíce, ale také o vyvrtání nejhlubšího vrtu na světě. A byla to mimořádně zajímavá kapitola dějin, ze které vyšel vítězně Sovětský svaz.

Tomáš Chalupa 27. dubna 2019

Pokusy o provrtání zemského pláště začaly už po druhé světové válce v 50. letech. Znalosti vědců o složení zemského pláště v té době nebyly valné a byly do značné míry teoretické. Vědci ale potřebovali vědět, co se skrývá pod svrchní vrstvou, a jediná cesta, jak to zjistit, byla provrtat se dostatečně hluboko.

První pokusy narážely rychle na technologické limity. To se ale změnilo v 60. letech, kdy vypukl mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem skutečný souboj o to, kdo se provrtá hlouběji. Americká strana spustila Project Mohole, v jehož rámci v roce 1961 začali s hlubokým vrtem na pacifickém pobřeží v Mexiku. Vrtalo se tehdy v moři do dna. Jenže projekt skončil v roce 1966 kvůli neochotě vlády nalévat do něj další peníze. Ty totiž potřebovala všechny investovat do závodů o Měsíc, a na další velký projekt už zkrátka nebyly peníze. Extrémní vrt je totiž extrémně drahý.

Rusové v tomto měli více štěstí. Začali vrtat na poloostrově Kola sice až v roce 1970, ale slavili úspěchy. Vědecký projekt nazvaný Kolský superhluboký vrt začal v roce 1970 a skončil až v roce 1994. Za tu dobu se dostal do hloubky 12 261 metrů, což z něj dodnes činí nejhlubší vrt na světě.

Bohužel dnes je místo poněkud ponuré, opuštěné a je vlastně jen skládkou nepotřebného materiálu. Za ukončením projektu byly extrémně vysoké teploty 180 stupňů Celsia v dosažené hloubce, které zaskočily odborníky. Pokud by se vrtalo hlouběji, teploty by ještě více rostly a nebylo v technických možnostech v takových teplotách dále vrtat.

Z té doby pochází i slavná urban legenda, která říká, že se Sověti tehdy provrtali do samotného pekla a raději vrt ukončili a zapečetili. Pokud je v pekle 180 stupňů Celsia, pak má legenda možná pravdu. Nicméně zprávy o hlasech mrtvých ozývajících se z hlubin země (kam Sověti skutečně čas od času spouštěli mikrofony), jsou nesmysl stejně jako fámy o okřídleném démonovi, který prý z vrtu vzlétl. Přestože jsou všechny tyto legendy dodnes populární, byly dílem promyšlené provokace, které bychom dnes řekli klasická fake news. Jedinou reálnou záhadou zůstává, proč za sebou pracovníci vrtu nestrhli věž, byť jim to vedení po uzavření celého objektu nařídilo. Pokoušeli se o to opakovaně za pomocí lan a tahačů, ale věž jejich snahám odolala a stojí na Kolském poloostrově dodnes.

Z vědeckého hlediska byl vrt úspěchem. Jedním z nejpodstatnějších objevů, které vrtání přineslo, byly vzorky dokazující, že život na naší planetě se datuje zpátky až do období vzniku nejspodnějších ze zkoumaných geologických vrstev – je tedy o miliardu let starší, než se původně myslelo. Vědci také získali lepší představu o složení zemského pláště.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu