válkaČeskoslovenskoobjevy

Závodnímu koni s nejdivnějším jménem se původně říkalo Brambory, pak ale dostal ještě horší

Zdroj: amusingplanet.com

Ve jméně závodního koně je osmkrát za sebou písmeno „o“. Nic podobného v análech dostihového sportu nenajdeme, takže je tento hnědouš z 18. století zřejmě držitelem titulu koně s nejdivnějším jménem.

Tomáš Chalupa 23. srpna 2020

Potoooooooo nebyl přitom žádný neznámý kůň. Vyhrál nejméně ve 30 závodech a porazil nejlepší koně své doby. Byl navíc velmi vytrvalý, vítězil na tratích s délkou přes 4 míle, což byl dvojnásobek běžných závodních tratí. Zkrátka byl to mimořádný kůň, jehož rodokmen je považován dodnes za kvalitní; v rodové linii Eclipse, do které patřil, bylo celkem 165 vítězných koní. Ale kardinální otázka je, proč měl proboha takové jméno?

Potoooooooo se původně jmenoval Potatoes, tedy Brambory. Nic moc jméno pro závodního koně, ale už jsme viděli i horší. Když jeho majitel Willoughby Bertie, 4. vévoda z Abingtonu, požádal čeledína, aby napsal jméno nového koně na jeho žlab, chlapec byl v prekérní situaci. Neuměl číst ani psát, takže slovo potatoes byl pro něj neřešitelný problém. Nakonec napsal to, co si myslel, že slyší, „pot“ a pak ještě připsal osm „o“. Když to 4. vévoda z Abingtonu spatřil, zachoval smysl pro humor a prohlásil, že přesně tak se jeho kůň jmenuje a vše je v pořádku. Tak se zrodil šampion s tím nejdivnějším jménem v historii koňských dostihů.