válkaČeskoslovenskoobjevy

Zasmějete se? Ve středověkém rukopisu byl nalezen asi nejstarší dochovaný vtip na světě

Zasmějete se? Ve středověkém rukopisu byl nalezen asi nejstarší dochovaný vtip na světě
Zdroj: ancientpages.com

Jaký měli lidé dříve humor a přišel by nám vtipný i dnes? Napovědět nám může pravděpodobně nejstarší nalezený vtip, který byl součástí středověkého rukopisu.

Simona Knotkova 15. března 2019

V roce 1926 vyšel druhý díl Katalogu irských rukopisů z Britského muzea. Jeho součástí byl také krátký text napsaný ve staré irštině. Právě zvolený jazyk historiky přivedl k myšlence, že se musí jednat o více než tisíc let starý text, který pravděpodobně pocházel z neznámého středověkého rukopisu.

Do dnešních dnů se zachovalo jen velmi málo originálních literárních děl napsaných ve staré irštině a většina známých rukopisů jsou pouze kopiemi původních materiálů. To je i případ úryvku, který byl opsán roku 1709. O jeho transkripci do dnešní irštiny se pokusil lingvista Dennis King. Ve výsledku se jedná o humorné psaní, které by mohlo být i nejstarší dochovanou anekdotou na světě, kterou se doposud podařilo objevit.

Vypráví příběh trojice mužů, kteří se rozhodli opustit běžný život a oddávat se odříkání uprostřed volné přírody. Právě z jejich touhy po samotě a životě v úplném tichu si irský vtip utahuje. I když by vtip o asketických mniších v dnešní době asi jen těžko vznikl, jeho pointa je pochopitelná i po staletích.

Zde je jeho plné znění: „Tři mniši se odvrátili od světa. Vypravili se do divočiny, aby se zde káli ze svých hříchů před Bohem. Rok nikdo z nich nepromluvil. Po této době jeden z nich řekl: ‚Máme se dobře.‘ Další mu na to příští rok odpověděl: ‚Je to pravda‘ Pak uběhl další rok a třetí muž promluvil: ‚Přísahávám na svůj plášť, jestli nebudete zticha, odejdu zpátky do světa!'“

Podobu textu si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu