válkaČeskoslovenskoobjevy

Zase změna, Drakeova rovnice neplatí, vesmírných civilizací je víc

Zase změna, Drakeova rovnice neplatí, vesmírných civilizací je víc
Zdroj: dailymail.co.uk

Drakeova rovnice je výpočet, pomocí kterého v roce 1961 Frank Drake vypočítal, kolik se ve vesmíru nachází vyspělých civilizací. Vědci nyní tvrdí, že rovnice by se měla upravit, protože za tu dobu naše vědomosti významně pokročily.

Tomáš Chalupa 20. května 2016

Šance, že mimozemských civilizací je mnohem více, než na kolik ukazovala Drakeova rovnice, se zvýšila zejména díky poznatkům z Keplerova teleskopu. „Víme přibližně, kolik je hvězd ve vesmíru. To, co nevíme, je, kolik z těchto hvězd má planety vhodné k životu. Také nevíme, jak často se vůbec může život začít vyvíjet, jak dlouho trvá, než se vyvine v inteligentní život, a konečně, jak dlouho trvá, než taková civilizace zanikne,“ vysvětluje Adam Frank z univerzity v Rochesteru. To je poměrně mnoho neznámých, které hrají ve výpočtu roli.

Situace je však jasnější díky novým poznatkům. Zhruba jedna pětina hvězd má planety, které jsou hypoteticky vhodné k životu. „Takže jedna velká neznámá byla odstraněna,“ dodává Frank. Výpočty by teď měly vypadat jinak, a to i kdyby se uvažovalo v hodně pesimistických číslech. Problém tkví v délce trvání civilizací. Před námi jich mohlo být v naší galaxii mnoho, ale pokud se vezme jako předpokládaná doba trvání civilizace 10 000 let, pak jsou všechny už dávno vyhynulé. Zkrátka a dobře, vědci mají opět plné hlavy teorií, kolik civilizací je ve vesmíru nebo kolik jich kdy bylo. Problém je, že reálně jsme tu pořád jenom my sami.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu