válkaČeskoslovenskoobjevy

Zase všechno špatně. Také Vykopávky od Netflixu jsou prý sexistické

Zase všechno špatně. Také Vykopávky od Netflixu jsou prý sexistické
Zdroj: Profimedia
+ 1 fotka+ 2 fotky

Na konci ledna Netflix uvedl drama Vykopávky s Ralphem Fiennesem a Carey Mulligan v hlavní roli. Film vypráví příběh skutečného archeologického výkopu na Sutton Hoo. Podle některých kritiků v něm tvůrci zase špatně vyobrazili ženské hrdinky.

Simona Knotkova 11. února 2021

Hlavní dějová linka Vykopávek se točí okolo archeologa Basila Browna (Ralph Fiennes) a vdovy Edith Pretty (Carey Mulligan), na jejímž pozemku byl výkop v roce 1939 realizován. Ve vedlejší roli se objevuje herečka Lily James jako archeoložka Peggy Piggott. A právě tady tvůrci podle některých kritiků snímku narazili.

Thumbnail # Keira Knightley už nebude točit sexuální scény s mužskými režiséry. Přidají se k ní další ženy?
Mohlo by Vás zajímat:

Keira Knightley už nebude točit sexuální scény s mužskými režiséry. Přidají se k ní další ženy?

Zatímco skutečná Piggott byla zkušená archeoložka, která v době výkopu na Sutton Hoo měla za sebou již několik prací v terénu, filmaři v čele s režisérem Simonem Stonem ji vykreslili jako zmatenou a nezkušenou pomocnici, která vypadá, jako by se na archeologické síti ocitla náhodou a víc ji zajímalo flirtování s pohledným kolegou Rorym Lomaxem.

„Na počátku svých dvacátých let to byla už velmi zkušená archeoložka, která za sebou měla publikaci tří vědeckých prací. Ano, nelíbí se mi, jak ji ve filmu vykreslili. Patřila k nejvyškolenějším archeologům Británie. Rozhodně nebyla nemotorná. Jennifer Price (britská archeoložka, pozn. red.) mi ji popsala jako osobu s nevyčerpatelnými schopnostmi. Film mě naštval,“ ohradila se proti snímku doktorka Rachel Pope, vedoucí terénních prací na Liverpoolské univerzitě.

Spokojená není ani odborná asistentka archeologie z Cambdrige, doktorka Susan Hakenbeck. „Aplaus pro Peggy Piggott, která za sebou měla tehdy už obrovské zkušenosti z práce v terénu. Proč ale ukázat mladou ženu schopnou odborné práce, když ji můžete zobrazit v krátkých sukních a lehce popletenou?“ ptá se na svém Twitteru.

Film vychází ze stejnojmenné knižní předlohy Johna Prestona, synovce Piggott. Ten v rozhovoru s The Times prozradil, že ač se snažil držet faktů, jako spisovatel musel stvořit především atraktivní beletristický příběh.

„V knize jsem ji udělal trochu mladší, ve skutečnosti jí v době vykopávek bylo 27 let, takže tvrdit tam, že byla prošedivělá profesionálka by bylo trochu… Pokoušel jsem se co nejvíc věci vykreslit tak, jak se skutečně staly. Mým hlavním úkolem je ale vyprávět příběh co nejživěji a nejzajímavěji. Tou poslední věcí, o kterou jsem stál, bylo jakkoliv snížit význam mé tety nebo ji vykreslit v nelichotivém světle, ale myslím si, že kniha nebo film tohle dělá,“ uvedl Preston.

Thumbnail # Restaurace diskriminovala ženy. Nabízela jim jídelníčky bez cen
Mohlo by Vás zajímat:

Restaurace diskriminovala ženy. Nabízela jim jídelníčky bez cen

Někteří diváci nejsou ani spokojeni s výběrem pětatřicetileté Mulligan pro roli Edith Pretty, které bylo v době vykopávek 56 let. „Copak Hollywood nemá žádné starší herečky? Proč ignoruje ženy nad čtyřicet let?“ ptají se uživatelé sociální sítě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu