válkaČeskoslovenskoobjevy

Zase je to jinak: NASA tvrdí, že jen v naší galaxii je 8,8 miliard obyvatelných planet!

Zdá se, že počítat obydlené planety ve vesmíru je sportem číslo jedna mezi vědci, kteří se zabývají vesmírem. Nedávno jsme psali o tom, že vědci vypočítali, že ve vesmíru jsme nejspíš sami, protože jen velmi málo planet je dost starých na to, aby měl život čas se na nich vyvinout. Teď je zde jiná skupina vědců, a ti říkají, že jen v naší galaxii je 8,8 miliard obyvatelných planet.

Tomáš Chalupa 16. listopadu 2015

Vědci spojení s NASA vypočítávali, kolik planet krouží kolem hvězd podobných našemu Slunci a současně se nachází v zóně života. Zóna života je poměrně tenký pás, který vyznačuje ideální vzdáleností od Slunce. Stejně jako naše Země jsou planety v této zóně dostatečně vzdáleny od hvězdy, aby je jejich žár nespálil, ale zase ne moc daleko, aby nebyly příliš chladné. Prostě idální pozice. A v této ideální pozici se v Mléčné dráze nachází 8,8 miliard planet. Ne všechny jsou o podobné velikosti jako Země, možná některé nemají ani vlastní atmosféru, ale přesto je to velmi slibné číslo. Když navíc vezmeme v úvahu fakt, že ve vesmíru jsou miliardy dalších galaxií, vychází nám z toho jednoduchý závěr – vesmír se musí životem doslova hemžit.

„Pokud se nám podaří dostat se hlouběji do vesmíru, narazíme na něco jako dopravní zácpu,“ je přesvědčen spoluautor studie Bill Borucki. Dodává, že na jednu objevenou obyvatelnou planetu velikosti Země, kterou se podaří najít pomocí Kepplerova teleskopu, jsou tisíce dalších, kterých si vůbec nevšímneme. V seznamu obyvatelných planet, které Keppler objevil, je v současnosti 833 planet. Ovšem dosavadní poznatky tomu zatím nenasvědčují. Žádné signály ze vzdálených světů jsme dosud nezachytili, vesmír se nám jeví jako neobyvatelná pustina. Kde tedy všechny ty civilizace jsou?

Další články

Zavří­t reklamu