válkaČeskoslovenskoobjevy

Zase bude líp. Podle amerického vědce nás po pandemii čekají nová „zlatá 20. léta“

Zase bude líp. Podle amerického vědce nás po pandemii čekají nová „zlatá 20. léta“
Zdroj: Profimedia
+ 1 fotka+ 2 fotky

Jak bude vypadat naše společnost po konci pandemie? Podle těch nejpesimističtějších scénářů se lidstvo už nikdy nevrátí do normálu. Najdou se ale i pozitivnější prognózy, třeba ta od doktora Nicholase Christakise, který vyhlíží nová "zlatá 20. léta".

Simona Knotkova 22. února 2021

Bouřlivá, zlatá i bezstarostná – všemi těmito pojmy označujeme 20. léta minulého století. Společnost se úspěšně zotavovala z 1. světové války a pandemie španělské chřipky, což vedlo k ekonomické prosperitě a znovuobjevené radosti ze života. Podle lékaře a sociálního epidemiologa Nicholase Christakise z Yaleovy univerzity čeká podobný scénář také dnešní společnost. Autor publikace „Apollo’s Arrow: The Profound and Enduring Impact of Coronavirus on the Way We Live“ je názoru, že po konci pandemie přijdou nová zlatá 20. léta.

Thumbnail # 2500 let starý tibetský text popisuje přesně dnešní pandemii
Mohlo by Vás zajímat:

2500 let starý tibetský text popisuje přesně dnešní pandemii

I když je současná situace pro dnešního člověka naprosto nová, Christakis připomíná, že z hlediska lidských dějin se nejedná o nic zvláštního. „Je pro nás velmi těžké porozumět tomu, co se nyní děje, lidé jsou zmatení. Začali jsme žít velice mimozemským a nepřirozeným stylem života. Je ale důležité pochopit, že ‚mory‘ nejsou pro lidský druh nic nového, nové jsou jenom pro nás. Momentálně se nenacházíme na začátku konce pandemie, ale spíše na konci začátku,“ říká.

Podle jeho teorie by tato fáze měla skončit v roce 2022, kdy bude většina společnosti proočkována. Byla by ovšem naivní myslet si, že z nejhoršího budeme venku. Další měsíce až roky budeme sklízet důsledky dlouhodobého pozastavení ekonomiky a sociální izolace.

Thumbnail # Sociální izolace snižuje imunitu organismu a zvyšuje riziko zánětu
Mohlo by Vás zajímat:

Sociální izolace snižuje imunitu organismu a zvyšuje riziko zánětu

Nějakou dobu nám bude trvat, než se vzpamatujeme z psychologického, sociálního a ekonomického šoku. Miliony lidí jsou bez práce, miliony dětí nechodí do školy, miliony lidí budou kvůli nemoci trpět trvalými následky. Po pandemii zůstane spousta ‚nepořádku‘, který budeme muset uklidit, což potrvá pár let, řekněme do konce roku 2023.“

Okolo roku 2024 by konečně mělo začít to, čemu Christakis říká zlatá 20. léta 21. století. „Myslím, že to bude podobné jako 20. léta po pandemii španělské chřipky. Pobožnost, která se tehdy zvedla, zase upadne. Lidé budou neúnavně hledat nové společenské příležitosti v nočních klubech, barech, restauracích, na koncertech, sportovních akcích a politických sjezdech. Myslím, že budeme také svědky sexuální zhýralosti. Lidé začnou utrácet peníze, budou mít radost ze života. Čeká nás rozkvět umění, stejně jako tomu bylo v jazzovém věku, lidem se vlije do žil nová podnikatelská energie,“ míní doktor.

Thumbnail # Černá smrt způsobila politické změny, covid 19 na tom může být podobně
Mohlo by Vás zajímat:

Černá smrt způsobila politické změny, covid 19 na tom může být podobně

Pokud se tento optimistický scénář naplní, neměli bychom jako lidstvo ale usínat na vavřínech a opakovat chyby minulých generací. Jak totiž jedinci znalí historie dobře ví, po krátké rekonvalescenci následovala další ekonomická krize, která vyústila v nejhorší světový konflikt v dějinách…

Související články

Další články

Zavří­t reklamu