válkaČeskoslovenskoobjevy

Zasáhl Zemi v pravěku meteorit, který zažehl klimatické změny?

Zasáhl Zemi v pravěku meteorit, který zažehl klimatické změny?
Zdroj: messagetoeagle.com

Vědci z Rutgersovy univerzity nedávno přišli s tvrzením, že za náhlé zvýšení koncentrace oxidu uhličitého v zemské atmosféře může dopad meteoritu před desítkami milionů let. Doposud se přitom soudilo, že výskyt CO2 mají na svědomí sopky.

Tomáš Chalupa 24. října 2016

Meteorit zasáhl naši planetu před 55,6 milionů let. Změnilo se veškeré klima na Zemi, byla to nejteplejší perioda v dějinách, na takové Antarktidě bylo mnohem tepleji než dnes. Následovalo pak masivní vymírání druhů.

Zajímavé je, že právě v té době se také výrazně zvýšil podíl oxidu uhličitého v atmosféře. Vědci si myslí, že se tam mohl dostat právě při pádu meteoritu. Možná ho měl metorit obsažen v sobě. Náraz mohl vypařit na uhlík bohatou masu mateoritu do atmosféry.

Dopad meteoritu také uvolnil masy metanu z mořského dna a způsobil četná zemětřesení a sopečné erupce. Změny se projevily v mnoha oblastech a zasáhly veškerý život na dlouhou dobu.

Názory vědců na příčiny CO2 v ovzduší se ovšem rozcházejí a zdaleka ne všichni novou teorii podporují. „Popravdě to nevysvětluje vůbec nic o tom, jak se CO2 dostalo do atmosféry. Je velmi mnoho jiných důvodů, proč se to stalo,“ říká například mořský geolog Gerald Dickens. Na potvrzení teorie o dopadu meteoritu tak bude třeba shromáždit mnohem více důkazů a provést další studie.

Další články

Zavří­t reklamu