Meteorit nad Skotskem vyděsil tisíce lidí, jeho záře proměnila noc v den | zdroj: youtube.com


Zářivý meteorit nad Skotskem proměnil noc v den

TÉMATA: meteorit | skotsko | videa

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 03. 2016 | 08:15

Na obloze mezi skotskými městy Inverness a Edinburghem pozorovaly tisíce lidí průlet meteoritu. Ten vyzařoval tak velké světlo, že na chvíli proměnil noční tmu v den.

Lidé také hlásili, že už deset vteřin před průletem meteoritu slyšeli podivný zvuk. "Silné dunění a otřesy země. Je tohle konec?" tweetovala Kim Patersonová z  Brechinu. Na policii volalo 999 lidí, velmi často vyděšených. Meteorologové potvrdili, že tu noc nebyla nad Skotskem žádná bouře, taže nemohlo jít o hřmění. Zvuk vydával skutečně meteor.

Někteří lidé se domnívali, že by mohlo jít o sonický třesk u padajícího letadla nebo družice. Žádné tísňové volání letadla ale nebylo zachyceno. Astronomové mají ovšem jasno: šlo o meteorit, který za letu hořel. Zvuky vydával, když vnikal do horních vrstev naší atmosféry. Facebook a Twitter jsou plné záznamů lidí, kteří viděli jasné světlo a slyšeli dunivé zvuky. Podobně velký meteorit proletěl v roce 2013 nad Čeljabinskem v Rusku, kde jeho průlet rovněž provázelo silné světlo, které bylo dokonce jasnější než Slunce nebo výbuch atomové bomby.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 03. 2016 | 08:15

Zavří­t reklamu