Zní to trochu jako filmový námět. Jako by muž cestoval časem zpátky do roku 1989. I takové věci nám ale může náš nevyzpytatelný mozek připravit.

Zní to trochu jako filmový námět. Jako by muž cestoval časem zpátky do roku 1989. I takové věci nám ale může náš nevyzpytatelný mozek připravit. | zdroj: dailymail.com


Zapomněl na manželku i děti: Muž si nepamatuje 20 let svého života

TÉMATA: příběhy | austrálie | ztráta paměti

user-avatar

Simona Knotková

28. 01. 2017 | 09:30

Australan Wayne Meyers utrpěl v roce 2009 těžký úpal. Když se v nemocnici probral z bezvědomí, nedokázal si vybavit uplynulých dvacet let.

28. ledna 2009 byl v Austrálii obzvláště horký den. Řidič vysokozdvižného vozíku Wayne Meyers ho celý musel strávit v práci v příšerných 46 stupních Celsia. V horkém autě pak odjížděl i domů. Cestou se mu udělalo špatně a po zastavení vozidla u krajnice omdlel. Když se probudil o několik dnů později v nemocnici, kam ho odvezli s těžkým úpalem a dehydratací, nedokázal si vybavit dvacet let svého života. Poslední události, které si pamatoval, pocházely z roku 1989.

"Neměl jsem ani ponětí, že jsem už ženatý. Nevěděl jsem, jak moje manželka vypadá. Když ke mně přišla nějaká žena, zeptal jsem se, jestli je to ona. Řekla, že ano. Muselo to pro ni být hodně těžké," vypráví dnes šestačtyřicetiletý muž.

Lékaři včetně rodiny si mysleli, že se jeho paměť brzy vrátí do normálu. Ani po opuštění nemocnice se tak ale nestalo. Manželce Sharleen a čtyřem dětem tedy nezbývalo, než muži pomoci znovu poskládat kousky jeho života.

Rodina Meyersových

"Když se Wayneovi začala vracet síla, chtěl, abychom mu říkali o věcech, které dělal. Třeba že vždycky rád dělával bramborovou kaši. Znovu ty věci začal provozovat. Děti se s ním podívaly na filmy, ukázaly mu jeho nástroje a naučily ho, jak se s nimi pracuje," vzpomíná Sharleen.

Dobrou pomůckou byla videa na YouTube. Wayne se tak mohl dozvědět o významných událostech uplynulých dvou dekád. Nové technologie byly ostatně další věci, která ho přiváděla k údivu.

Manželka byla muži velkou oporou

"Spousta věcí se změnilo. Nedokázal jsem pochopit, jak může fungovat naše plazmová televize. Poslední, co jsem si pamatoval, byly ty staré velké bedny. A pak ještě ty dnešní mobily a počítače… Když jsem po opuštění nemocnice uviděl svoje auto Holden Commodore, došlo mi, jak moc se změnila technologie."

Od doby, co ztratil paměť, uplynulo už osm let. Třebaže se už dokázal vrátit do normálního života, vzpomínky se mu ale dosud nevrátily. V roce 2014 si proto kupříkladu zopakoval svatbu se ženou.

Dvojice si mohla aspoň zopakovat svou svatbu

Sharleen dodává, že i přes všechny komplikace je to stále ten stejný manžel a otec, kterého před nešťastnou příhodou znala.

"Od začátku jsem věděla, že je tou samou osobou. Možná je teď jenom přátelštější k dětem. Je pro něho těžké na ně zvýšit hlas a dá se snadněji obměkčit. Myslím, že ale i to se časem spraví."

user-avatar

Simona Knotková

28. 01. 2017 | 09:30

Zavří­t reklamu