válkaČeskoslovenskoobjevy

Zapomínáte často? Váš mozek jenom funguje tak, jak má

Zapomínáte často? Váš mozek jenom funguje tak, jak má
Zdroj: iflscience.com

Zapomínání je sice jevem, který nám ztrpčuje život, ale podle vědců je (v přiměřené míře) v pořádku. Signalizuje, že mozek funguje správně.

Simona Knotkova 15. listopadu 2019

Každý z nás už někdy zažil pocit, kdy na něco zapomněl nebo si na něco nemohl vzpomenout. Existuje množství přípravků, které nám paměť mají zlepšit, stejně jako existuje množství zaručených návodů a technik pro lepší pamatování a vybavování si informací. Zapomínání je přitom naprosto přirozenou vlastností mozku, která naopak podporuje jeho zdravou funkci. Poukazuje na to i poslední studie této problematiky, kterou vypracovali vědci z Torontské univerzity.

Ti se znovu probrali množstvím jiných studií a výzkumů vypracovaných na téma paměti. Jak zjistili, růst nových neuronů v hipokampu, oblasti související s pamětí, byl spojen právě se zapomínáním. Mozek si tak dělá místo pro nové důležité informace a zbavuje se těch nadbytečných. Pokud tedy zapomínáme, mozek vlastně funguje tak, jak má. To se pochopitelně netýká vážných neurologických chorob spojených se zapomínáním, jako je například Alzheimerova choroba.

„Idealizujeme si člověka, který válí ve vědomostním kvízu. Smysl paměti ale není pamatovat si, kdo vyhrál Stanley Cup v roce 1972. Smyslem paměti je udělat z vás inteligentní osobu, která se za daných okolností dokáže rozhodovat. K tomu vám dopomáhá právě schopnost zapomínání některých informací,“ říká vedoucí studie, profesor Blake Richards.

S kolegou Paulem Franklandem se kupříkladu zaměřili na experiment s myší, která měla najít východ z bludiště. Pokud byl východ náhle přesunutý jinam, myš ho našla snadněji pod vlivem drog, protože v takovém stavu snáze zapomněla polohu předchozího východu.

Jiný experiment z roku 2007 zkoumal pomocí funkční mozkové rezonance mozky dvaceti dospělých lidí, kteří si měli zapamatovat několik pojmů. Výsledky studie odhalily, že lidé si častěji pamatovali informace, které jejich mozek vyhodnotil jako podstatné, zatímco ti méně důležité snadno zapomínali.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu