válkaČeskoslovenskoobjevy

Zapomenutý rockový génius Jiří Jelínek: deprese ho dohnaly až k sebevraždě

Zapomenutý rockový génius Jiří Jelínek: deprese ho dohnaly až k sebevraždě
Zdroj: wikicommons

V sedmdesátých letech byl Jiří Jelínek jedním z nejlepších českých rockových kytaristů, od kterého se učil i Michal Pavlíček. Hrál s kapelami Expanze a Etc... Potýkal se však s maniodepresivními stavy a ve svých 23 letech, 5. října 1977, předčasně ukončil svůj mladý život skokem z okna.

Václav Pokorný 22. června 2018

Jiří Jelínek patřil do generace dětí, kterou v 60. letech 20. století zasáhlo celosvětové kouzlo rokenrolu. V jedenácti se začal učit hrát na harmoniku a později na kytaru. Měl nepopiratelný hudební talent a oba hudební nástroje postupem času brilantně zvládl svépomocí. Na vrcholu své kariéry trénoval i 16 hodin denně.

Začínal s poprockovou muzikou a přes související hardrock se dostal k blues. Nejvíce ho pak oslovila vlna právě nastupujícího komplikovaného jazz rocku.

V roce 1973 založil s bubeníkem Pavlem Trnavským, baskytaristou Jiřím Novotným a zpěvákem Slobodanem Popovičem kapelu Expanze. Potřebovali však ještě druhého kytaristu, a tím se stal Michal Pavlíček. Později se ke kapele připojila ještě perkusionistka Naďa Vávrová.

Skupina hrála převzatý repertoár, například od Wishbone Ash, Cpt. Beyond, Franka Zappy a na české amatérské poměry měla velmi vysokou instrumentální kvalitu. Postupně se dopracovala až k jazzrockovým skladbám J. McLaughlina a Weather Report. Ty přinášel právě Jiří Jelínek, jenž zpočátku Pavlíčka učil, co a jak má hrát. Je velká škoda, že se nepodařilo žádnou nahrávku Expanze z tohoto jejího prvního období uchovat, abychom mohli srovnat její verze převzatých věcí s originálem. Podle mnoha pamětníků však byly dokonalým nářezem.

Jelínkův spoluhráč Michal Pavlíček ve své knize Země vzdálené vzpomíná: „… byl schopný zahrát jakékoli sólo. Uměl ho dokonale stáhnout a vyluštit z pásku. Našel velké zalíbení v kytaristovi Johnu McLaughlinovi z Mahavishnu Orchestra a začal ho do tónu kopírovat. Udělal ze sebe jeho razítko. Otisknul si ho do srdce tak silně, že se v něm začal ztrácet.“

Počátkem roku 1976 přivedl kapelník Pavel Trnavský do kapely zpěvačku Janu Kratochvílovou, což však vyvolalo rozkol. Členové Expanze se v březnu 1976 rozešli. Jirka nejprve přešel k jazzrockovému Mahagonu a od července téhož roku k Etc… Vladimíra Mišíka.

V březnu roku 1977 se podílel s houslistou Janem Hrubým na natáčení elpíčka projektu Mahagon a s Etc… natočil SP desku se skladbami Schůzka o půl páté a Lady Vamp.

Podle pamětníků byl Jelínek jako člověk tichý, plachý, uzavřený a stydlivý, ale zároveň excentrik, který když se napil, tak do něj vjela energie a stal se upovídaným, až hyperaktivním. Problémy s alkoholem rozhodně měl, věděl o nich a snažil se i delší období abstinovat. Taky se dost kamarádil s drogami typu speed.

Fotografie Jiřího Jelínka na přebalu vzpomínkové desky Jiří Jelínek in memoriam (1987)

Fotografie Jiřího Jelínka na přebalu vzpomínkové desky Jiří Jelínek in memoriam (1987)

„Jeho hnacím motorem byla osudově neukojitelná nespokojenost sama se sebou. Nenáviděl se, když nedokázal, co si předsevzal. Vysoké nároky – zcela logicky, když od sebe žádal maximum – směřoval i na své spoluhráče. Nemohl se smířit s tím, že je někdo v jeho okolí schopen jet pouze na půl plynu, dál nerozvíjet své schopnosti a tím i umělecky stagnovat. Nebyl ovšem typem průrazného autoritativního frontmana, a tak ho tyto hodnotové diference sžíraly především uvnitř,” prohlásil o něm hudební kritik a publicista František Kovač.

Po koncertu 30. července 1977 požádal Jelínek o dočasné uvolnění z kapely, aby si odpočinul a zkusil si najít normální práci. 8. září byl pak s těžkými depresemi hospitalizován na psychiatrické klinice v Bohnicích a o necelý měsíc později zemřel, když během víkendového propuštění do domácí léčby vyskočil z okna.

Zadní obal desky Jiří Jelínek in memoriam

Zadní obal desky Jiří Jelínek in memoriam

Deset let po jeho smrti, v roce 1987, vydala skupina Etc… EP album nazvané Jiří Jelínek in memoriam, které obsahuje pět nahrávek z let 1976 až 1977.

„V osobě Jiřího Jelínka přišla česká rocková scéna o nejlepšího kytaristu, jakého kdy měla. Byl to hudebník, který si vážil všech hudebních stylů, které neměly nic společného s klišé,“ řekl Jan Hrubý, jeho spoluhráč ze skupiny Etc…

Další články

Zavří­t reklamu