válkaČeskoslovenskoobjevy

Zapomenutý příběh polských jeptišek, které znásilnili a oplodnili sovětští vojáci

Zapomenutý příběh polských jeptišek, které znásilnili a oplodnili sovětští vojáci
Zdroj: kobieta.wp.pl
+ 1 fotka+ 2 fotky

Když se Hitlerovy jednotky stáhly v roce 1945 z Polska, Stalinova Rudá armáda postupovala směrem na Berlín. Na osvobozeném území sovětští vojáci rabovali a znásilňovali bezbranné ženy. Jejich řádění neunikly ani kláštery.

Yvonne Pokorná 21. října 2018

V lednu roku 1945 vyslaly francouzské úřady lékařku Madeleine Pauliacovou do Moskvy, aby pomáhala při repatriaci nalezených francouzských zajatců. Tato mise přivedla Pauliacovou i do Varšavy, která ležela v troskách. Varšavské povstání v srpnu až říjnu roku 1944 si vyžádalo smrt více než 20 000 tisíc polských povstalců a 180 000 civilních obyvatel. Ke krvavé porážce povstání přispělo Stalinovo rozhodnutí zastavit postup Rudé armády a neposkytnout povstalcům pomoc ani přísun zbraní a střeliva. Zničené město pak Sověti v lednu roku 1945 osvobodili a jejich vojska nezadržitelně postupovala dál přes Polsko směrem k německým hranicím.

Sovětská propaganda léta vtloukala svým občanům do hlavy, jak byli rudoarmějci všude nadšeně vítáni jako osvoboditelé. O tom, že vojáci také rabovali a soustavně znásilňovali ženy, se z pochopitelných důvodů nemluvilo. Tyto stinné stránky sovětské ofenzívy vyšly najevo až mnoho let po válce. Jednou z těch, kdo o tom vydal své svědectví, byla i Madeleine Pauliacová, která byla v dubnu roku 1945 jmenována hlavní lékařkou ve francouzské nemocnici ve Varšavě. V rámci misí tzv. modré eskadry, dobrovolníků Francouzského červeného kříže, byla svědkem hrůz, zoufalství a utrpení polských žen, z nichž řada otěhotněla a porodila následkem znásilnění.

Madeleine Pauliacová

Madeleine Pauliacová

Jednoho dne ji jedna jeptiška zavedla do odlehlého kláštera, aby poskytla péči skupince řádových sester, které byly ve vysokém stupni těhotenství. Jeptišky ji prosily, aby o všem pomlčela. Matka představená byla nakažena od vojáků syfilidou, především se ale snažila uchránit klášter před veřejnou ostudou.

Doktorka si však do svého deníku poznamenala: „Bylo jich pětadvacet. Patnáct Rusové znásilnili a rovnou zabili, zbývajících deset bylo opakovaně znásilňováno. Některá čtyřicetkrát, jiná až padesátkrát. K jejich nelíčené hrůze navíc pět řeholnic otěhotnělo. Přišly za mnou a velmi opatrně a v náznacích se mě ptaly na možnost potratů.“

Podle lékařčina synovce Phillipe Mayniala, který později příběh své tety zveřejnil, Pauliacová se jeptišek ujala a v konventu tajně přivedla na svět jejich děti. Sama přitom riskovala vlastní život, během cesty do kláštera ji samotnou Rusové málem znásilnili.

Příběh později zaujal francouzskou režisérku Anne Fontaineovou, která podle něj v roce 2016 natočila film Nevinné. “Tato historická fakta sice nevrhají dobré světlo na sovětské vojáky, ale je to pravda; pravda, kterou ruské autority odmítají zveřejňovat, dokonce i když několik historiků o těchto událostech ví,” upozornila režisérka. Podle ní vojáci neměli pocit, že se dopouštějí něčeho hanebného, jejich nadřízení to naopak schvalovali jako formu odměny za bojové nasazení. “Tento druh brutality je bohužel široce praktikován i dnes. Ženy jsou nadále vystavovány nelidskému jednání ve válčících zemích po celém světě,” dodala.

Vznik filmu Nevinné velmi přivítal synovec Pauliacové. „Než byl natočen, nikdo o ní nevěděl. Dostala sice Řád čestné legie a Kříž za statečnost, ale její hrdinství bylo zcela neznámé,“ prohlásil.

Pauliacová zahynula při autonehodě v únoru 1946 ve Varšavě během další mise. Bylo jí pouhých 34 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu