válkaČeskoslovenskoobjevy

Zapomenutý masakr: Britové na začátku války zabili přes 750 tisíc domácích mazlíčků

Zapomenutý masakr: Britové na začátku války zabili přes 750 tisíc domácích mazlíčků
Zdroj: dirkdeklein.net

Hromadné vyvražďování za 2. světové války máme spojeno především s koncentračními tábory a holokaustem. Už méně je známé, že masově byla likvidována také zvířata.

Simona Knotkova 8. ledna 2018

V roce 1939 založila britská vláda výbor National Air Raid Precautions Animals Committee (NARPAC). Jeho úkolem bylo rozhodnout, co udělat před válkou s domácími zvířaty. Světový konflikt byl na spadnutí a komise se obávala, že si lidé budou muset vybírat mezi rozdělováním svých přídělů mazlíčkům a jejich vyhladověním. Vydala příručku Doporučení majitelům zvířat, v níž nabádá k přestěhování zvířat z měst na venkov. Dovětek zní: „Pokud zvířata nejste schopni na venkov přemístit, bude vaší největší laskavostí, když je necháte utratit.“ Čtenáři byli také informování, který typ zbraně se na zabití zvířete nejlépe hodí.

Doporučení vydaly skoro všechny noviny v zemi a hlásilo ho také BBC. Po začátku války 1. září 1939 vypukla mezi zvířecími majiteli panika. Veterináři a kliniky, kteří byli v zásadě proti rozhodnutí NARPAC, byli zahlceni žadateli o utracení. Počet se ještě zvýšil v roce 1940, kdy byl Londýn bombardován. „Hrozba bombardování a nedostatek jídla lidem naháněly strach a připadalo jim nevhodné, aby v takové době měli luxus v podobě domácího mazlíčka,“ vysvětluje Pip Dodd, správce Národního vojenského muzea v Londýně.

Instrukce pro majitele zvířat

Instrukce pro majitele zvířat

Dnes se mluví o zabití až 750 tisíc zvířat. Dopad masakru byl ale celkem předvídatelný. Když největší strach pominul, lidé začali litovat, že podlehli davovému šílenství vytvořenému vládou a médii a zvířat se zbavili…

Mezi organizace, které bojovaly proti vládnímu doporučení, patřil například útulek Battersea Dogs & Cats Home. Občany nabádal, ať nepropadají hysterii a vyčkají. Během války se mu podařilo zachránit 145 tisíc psů. Velkou odpůrkyní masového zabíjení byla také vévodkyně z Hamiltonu Nina Douglas-Hamilton. Milovnice koček se aktivně angažovala v protestních akcích a na vyhřívaném malém letišti u vesnice Berwick St John založila pro zvířata azylové středisko.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu