válkaČeskoslovenskoobjevy

Zapomenuté umění lovu krevet za pomoci koní

Oostduinkerke je městečko v Belgii, které jako jedno z posledních míst na světě udržuje tradici lovu krevet za pomocí koní. Tento způsob lovu byl zde kdysi obvyklý, ale dnes jej zná už málokdo.

Tomáš Chalupa 8. května 2018

Dominique Vanderiessche lovil krevety s koňmi už jako malý kluk. Dnes je jeden z posledních, kteří tuto tradici udržují naživu. Viděl svého otce Jonathana, jak se s belgickými chladnokrevníky vydával do vln, aby z nich získal cenný úlovek. Právě belgický chladnokrevník je pro tuto těžkou fyzickou práci nejvhodnější.

Lovit krevety tímto způsobem se dá právě jen na severním pobřeží Dánska, kde je mořské dno pozvolné, velmi mělké a bez překážek. Koně tak do něj mají dobrý přístup a mohou dobře vykonávat svou práci. Právě v tomto písečném dně se nacházejí gurmánské pochoutky, hnědošedé a červené krevety. Milovníci těchto malých potvůrek je mohou jíst syrové s rajčaty či rajčatovou omáčkou, majonézou nebo smažené. Někdo je jen jednoduše povaří ve slané vodě.

Paardenvissers, tak se v dánštině nazývají rybáři, kteří tyto mořské tvory loví se svými koňmi. Ti táhnou široké sítě, které takto doslova sklízí ze dna všechny krevety. Rybáři pak úlovek důkladně vytřídí, vyberou z něj malé rybky a medúzy, které hodí zpět do moře. Jsou takto schopni získat kolem 10 až 13 kilogramů krevet za den. Doma je pak důkladně umyjí a povaří ve vodě. Následně pak putují do místních kaváren a hospůdek jako delikatesní pochoutka.

Při lovu stojí rybáři vedle koní a někdy sedí přímo na jejich hřbetech. Je to až meditativní proces, protože koně jedou velmi pomalu, prakticky nic se po celou dobu neděje a z vnějšího pohledu vypadá celý rybolov krajně nezajímavě. Vzniká při něm ale silné pouto mezi rybářem a koněm, které dokládá i klasické rčení, které občas říkají tito rybáři. „Když máš jednou koně, který dobře pracuje, je to, jako by ses s ním oženil. My máme naše koně občas raději než manželky.“

Dnes už jsou tito rybáři takříkajíc vzácným druhem. Lovit krevety tímto způsobem se v dnešní době nevyplácí a stále méně zejména mladých lidí chce trávit celé dny na hřbetě koní uprostřed moře. Toto umění tak pomalu umírá spolu s tím, jak odcházejí poslední rybáři a jejich koně.

Další články

Zavří­t reklamu