válkaČeskoslovenskoobjevy

Zapomenutá první láska Johna Lennona

Zapomenutá první láska Johna Lennona
Zdroj: pinterest
+ 13 fotek+ 14 fotek

Než začal hrát na kytaru, zpívat a skládat hity pro kapelu The Beatles, holdoval John Lennon jiné vášni – výtvarnému umění. Navštěvoval prestižní Liverpoolský umělecký institut a krátce se živil na plný úvazek jako výtvarník. Jeho hlavní doménou byla kresba, ať už tužkou, perem nebo tuší.

Yvonne Pokorná 1. prosince 2018

John Lennon kreslil od útlého dětství a velmi ho v této zálibě podporoval jeho strýc George. Nudu ve škole zaháněl kreslením karikatur učitelů, které kolovaly mezi spolužáky, a pro školní časopis tvořil vlastní kreslený seriál, v němž se to hemžilo excentrickými tvory.

Učitelé však pro Lennonův umělecký talent neměli žádné pochopení a označovali jej za klauna, který ve škole jen maří čas. U závěrečné zkoušky na střední škole propadl a jen s přičiněním své tety ho v roce 1957 přijali na na uměleckou Liverpool College of Art. Ovšem i tam získal pověst rebela a přicházel do konfliktu s autoritami. I přes pomoc své spolužačky a budoucí první manželky Cynthie Powell nezvládl roční závěrečné zkoušky a byl v roce 1960 vyloučen. To už ale s nově vzniklou formací The Beatles obrážel hospody a kluby v Británii a posléze v Hamburku a za tři roky vypukla horečka zvaná beatlemánie.

Ke kreslení se Lennon začal vracet po sblížení s japonskou avantgarní umělkyní Yoko Ono, která přispěla koncem 60. let k rozpadu The Beatles. V roce 1969 jí věnoval jako svatební dar své dílo “Bag One Portfolio”, což byla kronika jejich svatby, líbánek i pověstného happeningu za mír, který strávili týden v posteli před zraky novinářů. Sada obsahovala také erotické kresby a poprvé byla vystavena v lednu 1970 v londýnské galerii, kde okamžitě způsobila poprask. Hned druhý den byla výstava zakázána a Scotland Yard erotické litografie zabavil.

Lennonovy kresby jsou většinou naivní, minimalistické a humorné, s uvolněnou linkou. Od konce 60. let jsou převážně autobiografického charakteru a zaměřují se na Lennonův rodinný život. Řada kreseb vznikla pro syna Seana, který se narodil v roce 1975.

“Měl ve zvyku své umění rozdávat lidem,” řekla o Johnu Lennonovi Yoko Ono v rozhovoru pro Huffington Post. “Byl v tomto směru velmi šlechetný,” dodala. Lennon napsal také tři knihy a sám si je ilustroval.

Některé z jeho kreseb ze 60. let si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu