válkaČeskoslovenskoobjevy

Zapomenutá bitva u Břestu v posledních dnech války

Zapomenutá bitva u Břestu v posledních dnech války
Zdroj: stredoevropan.cz

V Praze probíhalo povstání, ale německé jednotky se nacházely nejen v Praze, ale i na jiných místech republiky. Na východě stále existovalo německé vojenské uskupení v oblasti kolem Přerova. A bylo nutné jej zlikvidovat.

Tomáš Chalupa 3. května 2021

Němci chtěli jediné – dostat se do amerického zajetí. To pro ně znamenalo nutnost probít se na západ. Sovětské velení tomu hodlalo zabránit a poslalo do boje 1. Československý armádní sbor pod velením generála Ludvíka Svobody. Mělo to být závěrečné válečné vystoupení této československé jednotky během 2. světové války.

Ke střetu došlo u obce Břest. Zde bylo asi 600 Němců, kteří měli k dispozici i tři samohybná děla. Šlo zřejmě o zbytek 15. Pěší divize a několika dalších jednotek. Němci byli na konci války už promíchaní, systém velení se rozpadal, takže vznikalo mnoho těchto smísených skupin.

Boj se vedl od rána zejména kolem náměstí. Němci zde měli množství velmi dobře umístěných kulometných hnízd. Díky nim se Čechoslovákům nepodařilo vesnici obsadit při prvním útoku. Bylo dokonce nutné přivolat posily. I ty se ale dostávaly do zuřivé kulometné palby. Nacisté měli skvělou pozorovatelnu na věži kostela, odkud mohli řídit palbu. Nakonec Němci provedli na pozice Čechoslováků protiútok. Ten selhal a Němci se k večeru z Břestu stáhli. Na místě nechali 90 mrtvých a několik desítek zraněných. Čechoslováci přišli o 34 mužů a 100 zraněných. Na to, že válka byla na svém samém konci, Němci u Břestu bojovali poměrně odhodlaně, až zoufale. Do amerického zajetí se jim nicméně dostat nepodařilo a skupina byla částečně zničena a částečně zajata v průběhu dalšího ústupu na západ.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu