válkaČeskoslovenskoobjevy

Zapomeňte na Padesát odstínů šedi! Jedna z nejhanbatějších knih vyšla už v 17. století

Zapomeňte na Padesát odstínů šedi! Jedna z nejhanbatějších knih vyšla už v 17. století
Zdroj: digitalspyuk.cdnds.net
+ 7 fotek+ 8 fotek

Aristotelovo Veledílo (v originále Aristotle's Masterpiece) vyšlo v roce 1684 a na dlouhé roky se stalo podpultovým, ale zato hodně lákavým zbožím. Jednalo se totiž o sexuální příručku, která ve své době neměla obdoby. Právě jedna ze tří známých kopií bude příští měsíc dražena v Londýně.

Simona Knotkova 10. února 2016

Knížka má ve svém titulu sice jméno Aristotela, ale za jejím napsáním stojí neznámý autor, který se za řeckého filozofa pouze vydával. Vzhledem (na tehdejší dobu) k dost kontroverznímu tématu ostatně není divu, že se tvůrce rozhodl zůstat anonymní. Hned po svém vydání se Veledílo dostalo na seznam zakázaných knih a zůstalo tam až do šedesátých let minulého století. I to ale samozřejmě nezabránilo zájmu, jemuž se knížka těšila.

Titulní stránka Aristotelova Veledíla

Titulní stránka Aristotelova Veledíla

Pro svou oblibu se dočkala rovnou třech verzí. Finální verze je rozdělená do dvou částí a zatímco první popisuje lidské tělo, pohlavní styk a svatbu, druhá se zaměřuje na těhotenství a následný porod. Příručka například radí, jak správně svádět partnera či jakou polohu použít, chce-li pár počít konkrétní pohlaví dítěte. Pochopitelně je i plná názorných ilustrací.

„Bylo to opravdu populární čtení. Lidé zkrátka chtěli vědět, co mají dělat. Nejsem si už jistý, zda kniha tolik pomůže i dnešnímu čtenářstvu; zkoušku z biologie díky ní asi neuděláte. Rozhodně je to ale úžasná četba. Jsme nadšení, že ji můžeme někomu prodat,“ nechal se slyšet dražitel Dominic Winter.

Podle předpokladů bude Aristotelovo Veledílo vydraženo za deset až patnáct tisíc liber.

Další články

Zavří­t reklamu