U skotského jezera Storr Lochs byly objeveny ostatky pravěkého ještěra.

U skotského jezera Storr Lochs byly objeveny ostatky pravěkého ještěra. | zdroj: messagetoeagle.com


Zapomeňte na lochnesku, v dávném Skotsku žila jiná příšera, vědci mají její fosilii

TÉMATA: fosílie | nálezy | skotsko | dinosauři

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 09. 2016 | 10:00

Vědci oznámili, že odkryli zkamenělé pozůstatky obřího mořského netvora, který kdysi brázdil vody ve Skotsku. 170 milionů let stará fosilie čtyřmetrového dravce byla nalezena už v roce 1966 amatérským hledačem na břehu jezera Storr Lochs. Poté byla převezena do muzea a teprve až letos, po padesáti letech, byla vyjmuta z kamene, v němž zfosilizovala. Nyní bude vystavena pro veřejnost v Národním muzeu ve Skotsku.

Pravěký ještěr, který patřil k vyhynulé rodině mořských ještěrů známých jako ichtyosauři, měřil kolem čtyř metrů a měl dlouhou, špičatou hlavu s čelistmi plnými stovek zubů homolovitého tvaru. Ve své době byl pravým postrachem vod a vrcholem potravního řetězce v místních mořích. Jde o druh mořského ještěra s ploutvemi. Ti vyhynuli společně s dinosaury a později je nahradili delfíni a velryby. Vědci konečně prozkoumali fosilii dávného mořského dravce, bude nyní vystavena v muzeu.

Vědci nemohli kostru vystavit, dokud neproběhla expertiza nálezu. Ta ale trvala velmi dlouho, protože v té době nebyly dostupné technologie, které by to umožňovaly. "Nyní už máme expertizu hotovou a můžeme prohlásit, že je to nejlépe dochovaná kostra vodního plaza, jaká kdy byla ve Skotsku nalezena. Bude to korunní klenot celé expozice," říká Steve Brusatte  z univerzity v Edinburghu. 

 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 09. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu