válkaČeskoslovenskoobjevy

Západní agenti měli nekvalitní pasy, KGB je odchytávala hned na hranicích

Západní agenti měli nekvalitní pasy, KGB je odchytávala hned na hranicích
Zdroj: slavorum.org

V dobách studené války oba tábory posílaly na území nepřítele mnoho svých tajných agentů. Bylo pak úkolem kontrarozvědky a dalších složek tyto agenty odhalit. V Sovětském svazu na to měli několik velmi šikovných fíglů a také pár ne úplně spolehlivých.

Tomáš Chalupa 23. října 2018

První linií obrany byl samotný příjezd do Sovětského svazu a předložení dokumentů. Právě dokumenty byly svým způsobem skrytou pastí na nepřátelské agenty. Samozřejmě KGB věděla, že zahraniční tajné služby jsou schopné falšovat pasy a další dokumenty. Občas se daly najít nějaké nesrovnalosti, ale to byly spíše náhodné a velmi zřídkavé chyby. Ovšem jedné chyby se západní rozvědky dopouštěly velmi často. Sovětské pasy byly sešity dohromady železnou sponou. Není jasné, zda to byl záměr, spíše to byl klasický ruský přístup, který používal většinou levné materiály tam, kde to šlo. Ovšem na Západě používali spony z nerezové ocele. Vypadaly na pohled prakticky stejně. Jenže ty sovětské železné postupem času mírně korodovaly a měnily tak barvu. Zato ty nerezové byly stále jako nové. Pokud přišli agenti na dokumenty, které měly spony v perfektním stavu, i když měly být vydány před mnoha lety, bylo jasné, že jejich majitel je potencionální agent.

Podobná situace byla s inkoustem, kterým se do pasu zapisovaly záznamy. Ten sovětský měl jiné složení než inkoust používaný na západě. Podle některých zdrojů se dal rozlišit i pouhým okem, jiní tvrdí, že bylo potřeba udělat chemickou analýzu. Každopádně i inkoust byl slabinou ve snaze vytvořit dokonalé falešné dokumenty.

Podle ruských archivů bylo velké množství agentů odhaleno už při vstupu do země. V jejich pasech neseděla místa narození, mnohdy to byly neexistující vesnice. Pasy vypadaly příliš nově, nebyly vůbec ošuntělé, zkrátka nebyly vyrobené dostatečně přesvědčivě.

Pokud ale agent prošel pasovou kontrolou, dostal se tím na území nepřítele a bylo už mnohem obtížnější jej najít. I pro tyto situace ale měli Sověti několik metod. Například se pokládalo za podezřelé, pokud daný člověk neznal dobře zkratky úřadů. Sovětský člověk nikdy nepoužíval při hovorové mluvě celé názvy, ale jen zkratky. Agenti školení na Západě však prý často znali celé názvy institucí, nikoliv ale zkratky, nebo se jim pletly.

Pak už ale přicházely velmi nespolehlivé indikátory. Podezřelý byl ten, kdo byl přehnaně slušný a disciplinovaný. Nebo ten, kdo si dával do pití led. Kdo pil míchané nápoje (protože pravý Rus pije jen vodku). Záliba v mezinárodní kuchyni a obliba luxusních jídel běžných na Západě. Nebo kdo uměl střílet nebo dokázal číst v mapách či dobře fotografovat. Všechny tyto věci KGB považovala za indikátory, že dotyčný může být tajný agent Západu. Kolik západních agentů se podařilo odhalit na základě těchto indikátorů, už se ale nejspíš nedozvíme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu