válkaČeskoslovenskoobjevy

Zámek Košátky býval sídlem českých okultistů a rejdištěm tajemné černé paní

Zámek Košátky býval sídlem českých okultistů a rejdištěm tajemné černé paní
Zdroj: geocaching.cz
+ 6 fotek+ 7 fotek

Český okultista a mystik Karel Weinfurter popisuje ve své knize Paměti okultisty zážitek, kdy se mu na zámku v Košátkách zjevil přízrak černé paní. Toto staré šlechtické sídlo, které dlouhá léta náleželo rodu Kolowratů, dodnes poutá pozornost mnohých milovníků záhad a paranormálních jevů.

Václav Pokorný 18. května 2021

Nepříliš známý zámek Košátky leží na okraji stejnojmenné obce v okrese Mladá Boleslav. Základem objektu je mohutná gotická věžovitá tvrz s takzvanou lucernou z 1. poloviny 15. století, postavená pány z Weitmile. Tato pevnostní tvrz stála na rovině a byla proto chráněna ze všech stran vodním příkopem. Objekt byl přes 500 let ve vlastnictví rodu Kolowratů, kteří ho přestavěli do dnešní podoby. V roce 1924 zámek prodali a novými vlastníky se stali sourozenci Otakar a Arnošt Čapkovi.

Karel Weinfurter (1867–1942)

Karel Weinfurter (1867–1942)

Ve stejné době se bratři Čapkovi seznámili s věhlasným českým spisovatelem a okultistou Karlem Weinfurterem a spolu s ním v roce 1929 založili mystický spolek Psyché. Na zámku Košátky pak prováděli duchovní cvičení, která odhalila tajemné jevy uložené ve starých zdech a proudech času.

Sám Weinfurter byl silným médiem a ve své knize Paměti okultisty popsal zjevení černé paní na zámku Košátkách. Spatřil ji jako ducha v černém dlouhém závoji, bloudícího v komnatách zámku stále dokola. V noci byly slyšet její kroky nebo šustění šatů a otevírání dveří.

Černá paní na zámku (ilustrační foto)

Černá paní na zámku (ilustrační foto)

Samotný přízrak černé paní je jakousi obdobou známějšího fenoménu bílé paní. Nejznámějším přízrakem tohoto druhu je „černá dáma z Darmstadtu“ v Německu, která má být „duchem“ Marianny, manželky bývalého velkoknížete Ferdinanda Hessenského. Zjevuje se v černém závoji a její obličej nese rysy krutosti. Objeví-li se její přízrak na zámku, je předzvěstí smrti některého člena rodu.

V Čechách bylo zjevení přízraku černé paní zaznamenáno také na zámku v Bechyni a Třeboni. Lovci duchů a milovníci paranormálních jevů si vysvětlují tento úkaz jako astrální jemnohmotnou entitu. Jde o energetické otisky lidí, kteří na tomto místě zemřeli převážně krutou a nespravedlivou smrtí.

Další články

Zavří­t reklamu