válkaČeskoslovenskoobjevy

Zámek, kde se natáčel seriál Život na zámku, dnes patří tchajwanskému miliardáři

Zámek, kde se natáčel seriál Život na zámku, dnes patří tchajwanskému miliardáři
Zdroj: pgv.cz
+ 8 fotek+ 9 fotek

Půvabný zámek Roztěž na Kutnohorsku již mnohokrát v minulosti změnil své majitele. Tím posledním je tchajwanský miliardář Terry Gou. Zámek zakoupil za 30 milionů dolarů pro svou ženu Serenu, ta se však kompletní rekonstrukce svého sídla nedožila.

Václav Pokorný 11. dubna 2021

Mnozí televizní diváci mají jistě ve své paměti televizní seriál Život na zámku, film Setkání v červenci s Danielou Kolářovou, Oldřichem Kaiserem a Tomášem Holým nebo detektivku Poklad byzantského kupce. Všechny tyto příběhy mají jedno společné, a tím je zámek Roztěž, kde byly natočeny.

Tento objekt v roce 2001 zakoupil tchajwanský miliardář Terry Gou, zakladatel a šéf počítačové společnosti Foxconn. Celý areál a rozlehlé pozemky kolem Roztěže koupil jako důkaz své lásky manželce Sereně. Ta však na jaře roku 2005 prohrála dlouhý boj s rakovinou prsu. Její manžel Terry tehdy prohlásil, že krásné sídlo neopustí a na památku své zesnulé manželky vytvoří ze zámeckého komplexu jedinečné místo. Slib dodržel a po rozsáhlé renovaci a opravách zámek opět září novotou. Od občanů obce Roztěž též vykoupil 100 hektarů pozemků a na nich vybudoval rozsáhlé soukromé golfové hřiště.

Zámek Roztěž

Zámek Roztěž

Historie samotného zámku začala v roce 1669, kdy na místě zbořeného hradu dal hrabě Jan Špork vybudovat malý jednopatrový lovecký zámek, který byl dokončen roku 1674. V letech 1827–1830 proběhla klasicistní přestavba a bylo přistavěno druhé zámecké patro.

K dalším úpravám, tentokrát v secesním stylu, došlo v letech 1900–1911 za Karla Heriberta Dalberga a byly provedeny podle plánů vídeňského architekta Leopolda Bauera. Budova byla rozšířena o dvě jednopatrová křídla s mansardovou střechou. V rámci přestavby byl zámek vybaven na tehdejší dobu řadou moderních vymožeností, například centrálním vytápěním nebo telefonní ústřednou.

Kaple zámku Roztěž

Kaple zámku Roztěž

V severním křídle se nachází barokní kaple Nanebevstoupení Panny Marie, do níž bylo zazděno několik kamenů z gotického hradu Dalburg na Rýně. Okolo zámku byl též vybudován anglický park.

Před rokem 1989 byl zámek využíván Českým svazem novinářů a poté přešel do majetku Syndikátu novinářů. Ti tam však podle Petra Žantovského nejezdili, protože „rekreovat se v lese u Kutné hory, kde navíc není ani rybník, nikoho nebavilo. Tato nemovitost zajímala nanejvýš lovce daňků, protože u zámku byla obora na spárkatou zvěř a pořádaly se tam komerční hony.

Zámek tak chátral a pouze v letech 1993–1994 se pro něj našlo uplatnění při natáčení velké části seriálu Život na zámku. V roce 2001 pak od Syndikátu novinářů odkoupil nemovitost miliardář Terry Gou za 30 milionů dolarů. Ten do opravy zámku vložil nemalé jmění, a tím budovu zachránil před devastací. Zámek však spravuje jako soukromé sídlo pod hlavičkou společnosti Casa Serena a celý objekt i s přilehlým parkem je tak nyní veřejnosti nepřístupný.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu