válkaČeskoslovenskoobjevy

Zámek Bečváry: Tady má své hudební království rocker Robert Kodym

Zámek Bečváry: Tady má své hudební království rocker Robert Kodym
Zdroj: archiv
+ 1 fotka+ 2 fotky

Robert Kodym koupil v roce 2000 chátrající barokní zámek v Bečvárech, který postupně rekonstruuje. V jednom z jeho 26 pokojů, předělaném na nahrávací studio, vznikají nové desky kapely Wanastowi Vjecy.

Václav Pokorný 26. května 2018

„Vždycky jsem toužil vlastnit nějaký starý dům,“ svěřil se Kodym v rozhovoru pro magazín Lidových novin. Proč právě zámek Bečváry? “V roce 1996 jsem byl v kině na filmu Zapomenuté světlo, ve kterém si zámek v Bečvárech zahrál. Když jsem pak o tři roky později hledal dům, který má tlusté stěny, aby se tam dalo vytvořit nahrávací studio, vzpomněl jsem si na něj,” vysvětlil.

Objekt koupil v roce 2000 ve značně dezolátním stavu za pět milionů korun. Společně s otcem se mu podařilo bývalé panské sídlo opravit a zachránit tak od jisté zkázy. Přiznal ale, že nečekal, kolik peněz si oprava této památky vyžádá. „Netušil jsem, kolik energie, práce, peněz, stresu a bezesných nocí mě a mého tátu bude stát jeho rekonstrukce,“ řekl Kodym.

Podle jeho slov zámek již funguje jako hudební království s nahrávacím studiem, zkušebnou, různými skladišti, údržbářskou dílnou a hostinskými pokoji pro muzikanty. Také jeho tříčlenná rodina obývá tři pokoje plus kuchyňský kout. Pro něj samotného má prostředí zámku ohromnou inspirativní sílu.

Bečvárecký zámek na dobové pohlednici

Bečvárecký zámek na dobové pohlednici

Zámek Bečváry, zapsaný i jako památka UNESCO, je odborníky považován za nejkrásnější zámek v Čechách z období pozdního baroka. Historie tohoto místa začala již v roce 1591, kdy zde stála tvrz Jaroslava Myšky ze Žlunic. V časech třicetileté války Bečváře zpustly a tvrz sloužila jen jako stodola. Lepší časy pro zdejší sídlo začaly roku 1738, kdy je získal Jiří Hillebrandt z Prandau, a započal tady v roce 1749 se stavbou zámku na místě bývalé tvrze. Již tehdy měl zámek čtyřkřídlou dispozici se vstupním průčelím obráceným na západ. Jiří Hillebrandt však před dokončením budovy zámek prodal císařovně Marii Terezii, která je obratem darovala generálu Arnoštu Gideonu Laudonovi. Ten v letech 1766 – 1774 stavbu zámku dokončil. Na dostavbě se podíleli architekt Jan Josef Wirch a český stavitel italského původu Ignác Jan Nepomuk Palliardi. V roce 1776 se však Laudon přestěhoval do Rakouska a panství prodal královské komoře.

V roce 1824 koupil panství od královské komory měšťan Martin Liška, od jehož syna Františka získala v roce 1883 bečvárský velkostatek i se zámkem Klára Frengelová, která zde zemřela v roce 1942. Tato majitelka se však o zámek příliš nestarala, o čemž svědčí dobové fotografie. Jejím potomkům byl zámek v roce 1945 zkonfiskován.

V těchto letech se uvažovalo o zřízení inseminační stanice býků, která měla být umístěna přímo na zámku. Nakonec byl zámek využíván jako archiv ČSAV. Po roce 1990 byl zámek vydán v restituci dědicům Kláry Frengelové a právě od nich ho v roce 1995 koupil hudebník Robert Kodym. Zámek je v současnosti veřejně nepřístupný.

Každému kdo dnes projíždí okolo a spatří nové střechy a bělostnou fasádu je navýsost jasné, že objekt i jeho okolí je opravdovou srdcovou záležitostí nového zámeckého pána.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu