Zákřovský žalov v roce 1945 v lese u Kyjanic – na tomto místě byli muži zavražděni a spáleni

Zákřovský žalov v roce 1945 v lese u Kyjanic – na tomto místě byli muži zavražděni a spáleni | zdroj: trsice.cz


Zákřovský masakr dodnes nikdo nechápe, Němci upálili 19 lidí

TÉMATA: masakry | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 04. 2018 | 11:00

Do konce druhé světové války zbývalo jen dvacet dnů, pro obyvatele Zákřova, což je místní část Tršic na Olomoucku, však mělo peklo teprve začít. Nepochopitelný masakr, nad kterým historici kroutí hlavou, stál život devatenácti mužů.

Do Zákřova dorazily tři roty kozáků a několik gestapáků. Hledali v obci partyzány. Ovšem dělali to tak, že se sami za partyzány vydávali. Dva kozáci obcházeli domy s tím, že jsou ruští parašutisté a potřebovali by se někde ukrýt. Když jim jedna rodina nabídla střechu nad hlavou, byl osud obce zpečetěn. Do Zákřova vtrhli kozáci a střelou z pancerfaustu zapálili místní hospodu. Pak vtrhli do domů, kde plenili a rabovali. Hlavně ale zatýkali. Nastaly kruté výslechy všech mužů v obci. Dva dny nepřetržitého mučení a výslechů nepřineslo zřejmě žádné ovoce. A tak Němci všechny muže kromě čtyř, které pustili, odvedli do nedaleké samoty. Nahnali je dovnitř, každého střelili do týla a pak budovu zapálili. Všech devatenáct mužů tam uhořelo, většina z nich v době požáru ještě žila.

Jak ukázaly pozdější rozbory, mužům kozáci také polámali nohy a ruce. Mezi ostatky se nenašla ani jediná nezlomená stehenní kost. Historici dodnes nechápou brutalitu, se kterou Němci a Vlasovci postupovali. Konec války byl otázkou dnů a o porážce nebylo pochyb. Spáchání takového zvěrstva svědčí o nějakém duševním zkratu, možná šlo o vybíjení si frustrace nad vlastním osudem, ale jednoznačné vysvětlení dodnes chybí.

Po válce byli oba gestapáci, kteří s kozáky vraždili, postaveni před soud a popraveni. V obci uspořádali hned v prvních dnech míru velkou mši za své mrtvé. 

Pieta u původního památníku v Zákřově

V posledních dnech války nacisté často řádili na mnoha místech hůře než za celá předchozí léta.  Tak například v Prlově na Valašsku upálili  24. dubna 1945 16 lidí, další 3 oběsili a 2 zastřelili. V obci Javoříčko poblíž Litovle 5. května 1945 zabili 38 lidí. Podobných excesů by se našlo ještě více.

O těchto tragédiích vyšla kniha s názvem Hlasy z hořících domů. V samotném Zákřově si hrůzný masakr každoročně připomínají a nejinak tomu bude i letos 29. dubna. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 04. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu