Záchod jako maják ve tmě | zdroj: YouTube


Zakopl ve tmě o záchod a vynalezl svítící záchodové prkénko

TÉMATA: vynálezy | design | extra nápady

user-avatar

Ivanhoe

15. 06. 2015 | 08:30

Nebýt nočního úrazu, Američan Dave Reynolds by zřejmě nevynalezl první do tmy svítící záchodové prkénko na světě. Téměř hned po tvrdém dopadu na dlaždice v koupelně pojal skálopevné rozhodnutí udělat vše proto, aby se podobný incident již nikdy neopakoval – jemu ani komukoli jinému na světě.

Vše začalo uprostřed jedné noci roku 2012 v Reynoldsově novém domově ve městě Lebanonu v americkém státě Kentucky. Probudil se, vstal, šel do koupelny, zakopl o záchodovou mísu a letěl volným pádem k zemi. Napůl přitom přepadl do vany. „Druhý den ráno jsem byl celý pomlácený a od modřin. Řekl jsem rodině, co se mi stalo, a všichni se mi smáli,“ svěřil se Dave v televizi.

Hned další den zavolal svému kamarádu a bývalému spolužáku ze střední školy Tomu Fittlerovi, o němž věděl, že navrhoval kreativní záchodová prkénka. Společně pak vymysleli poklop, který bude nočním návštěvníkům toalet svítit jako maják do tmy.

Vynálezci prkénka Dave Reynolds a Tom Fittler

Jakmile byl první prototyp hotový, založili firmu s názvem Night Glow Seats a začali svítící prkénka vyrábět a dodávat na trh. Ta přes přes den vypadají jako obyčejná bílá, ale v noci se pak rozzáří buď modrou nebo zelenou barvou a takto pak svítí až do rána. Díky tomu už lidé nemusí ve tmě klopýtat a naslepo šátrat rukou po vypínači. Děti se nemusí bát chodit v noci sami na záchod. Podle Reynoldse to významně sníží počet úrazů u seniorů. Všichni se také vyhnou světelnému šoku, který nastane pokaždé, když stisknou vypínač. „Víme, že lidem se nechce v noci rozsvěcovat a probouzet se,“ vysvětluje Reynolds. Výrobce také slibuje, že prkénka vydrží beze změny svítit až 20 let, neboť jsou vyrobena z prvotřídních materiálů.

Mezi zákazníky je největší zájem o prkénko, které září modře.

Nutno dodat, že o svítící prkénka je mimořádný zájem. Firma je každý den exportuje prakticky do celého světa. „Ani nevíme, jak se o nás všichni dozvěděli,“ diví se Reynolds. „Nezáleží na tom, jakým jazykem hovoříme a odkud pocházíme, my všichni chodíme na záchod stejným způsobem,“ filozofuje vynálezce, jehož cílem je dosáhnout toho, aby v každém domě svítilo alespoň jedno záchodové prkénko. „Vím, že je to vznešený cíl, ale zatím jsem nepotkal nikoho, kdo by mi řekl, že jsem cvok,“ uzavírá Reynolds.

user-avatar

Ivanhoe

15. 06. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu