válkaČeskoslovenskoobjevy

Zakopl ve tmě o záchod a vynalezl svítící záchodové prkénko

Nebýt nočního úrazu, Američan Dave Reynolds by zřejmě nevynalezl první do tmy svítící záchodové prkénko na světě. Téměř hned po tvrdém dopadu na dlaždice v koupelně pojal skálopevné rozhodnutí udělat vše proto, aby se podobný incident již nikdy neopakoval – jemu ani komukoli jinému na světě.

Ivanhoe 15. června 2015

Vše začalo uprostřed jedné noci roku 2012 v Reynoldsově novém domově ve městě Lebanonu v americkém státě Kentucky. Probudil se, vstal, šel do koupelny, zakopl o záchodovou mísu a letěl volným pádem k zemi. Napůl přitom přepadl do vany. „Druhý den ráno jsem byl celý pomlácený a od modřin. Řekl jsem rodině, co se mi stalo, a všichni se mi smáli,“ svěřil se Dave v televizi.

Hned další den zavolal svému kamarádu a bývalému spolužáku ze střední školy Tomu Fittlerovi, o němž věděl, že navrhoval kreativní záchodová prkénka. Společně pak vymysleli poklop, který bude nočním návštěvníkům toalet svítit jako maják do tmy.

Vynálezci prkénka Dave Reynolds a Tom Fittler

Vynálezci prkénka Dave Reynolds a Tom Fittler

Jakmile byl první prototyp hotový, založili firmu s názvem Night Glow Seats a začali svítící prkénka vyrábět a dodávat na trh. Ta přes přes den vypadají jako obyčejná bílá, ale v noci se pak rozzáří buď modrou nebo zelenou barvou a takto pak svítí až do rána. Díky tomu už lidé nemusí ve tmě klopýtat a naslepo šátrat rukou po vypínači. Děti se nemusí bát chodit v noci sami na záchod. Podle Reynoldse to významně sníží počet úrazů u seniorů. Všichni se také vyhnou světelnému šoku, který nastane pokaždé, když stisknou vypínač. „Víme, že lidem se nechce v noci rozsvěcovat a probouzet se,“ vysvětluje Reynolds. Výrobce také slibuje, že prkénka vydrží beze změny svítit až 20 let, neboť jsou vyrobena z prvotřídních materiálů.

Mezi zákazníky je největší zájem o prkénko, které září modře.

Mezi zákazníky je největší zájem o prkénko, které září modře.

Nutno dodat, že o svítící prkénka je mimořádný zájem. Firma je každý den exportuje prakticky do celého světa. „Ani nevíme, jak se o nás všichni dozvěděli,“ diví se Reynolds. „Nezáleží na tom, jakým jazykem hovoříme a odkud pocházíme, my všichni chodíme na záchod stejným způsobem,“ filozofuje vynálezce, jehož cílem je dosáhnout toho, aby v každém domě svítilo alespoň jedno záchodové prkénko. „Vím, že je to vznešený cíl, ale zatím jsem nepotkal nikoho, kdo by mi řekl, že jsem cvok,“ uzavírá Reynolds.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu