válkaČeskoslovenskoobjevy

Základna Atlas 1 je největší dřevěná stavba v USA, testovaly se zde elektromagnetické zbraně

Základna Atlas 1 je největší dřevěná stavba v USA, testovaly se zde elektromagnetické zbraně
Zdroj: amusingplanet.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Nedaleko města Albuquerque v Novém Mexiku stojí uprostřed obří jámy podivná dřevěná konstrukce. Kdysi se toto místo nazývalo základna Atlas 1 a testovaly se zde účinky EMP zbraní na letadla. Základnu totiž za studené války vybudovalo americké letectvo.

Tomáš Chalupa 10. června 2019

Zkratka Atlas znamená Air Force Weapons Lab Transmission-Line Aircraft Simulator. Testovaly se zde zbraně na bázi elektromagnetických pulsů a jejich účinky na letadla. To vše v dobách vrcholící studené války.

EMP je zbraň, která dokáže vystřelit proud elektromagnetické energie určitým směrem. Pokud jsou tímto proudem zasaženy elektronické systémy, kterých jsou letadla plná, přestanou fungovat a stroj se stane neovladatelným. Zbraně na bázi EMP nejsou smrtící, ale mohou zničit veškeré elektronické vybavení. A to může mít katastrofální následky.

Problematika EMP však úzce souvisí i s jadernými zbraněmi. Při jaderných testech docházelo ke stejným jevům, které ničily elektrická zařízení. Efekt EMP zkoumali také Sověti. Ti při svém testu 300 kilotunové bomby v Kazachstánu schválně vytvořili speciální telefonní vedení vybavené množstvím pojistek a speciálních ochranných prvků. Když bomba explodovala, EMP proud zničil celé vedení, všechny pojistky a bezpečnostní prvky zkratovaly. Američané měli podobné zkušenosti a obě strany si uvědomovaly, že EMP může být mocná zbraň. EMP bomba by mohla vyřadit z provozu základny, letiště, celé pluky by byly bez spojení a letadla by nemohla vzlétnout.

Američané začali stavět mnoho různých základen pro testování účinků EMP. Celkem jich bylo postaveno nejméně 18 po celých Spojených státech, všechny byly provozovány letectvem. Princip testů byl poměrně jednoduchý. Na místo někde na zemi se postavilo letadlo, do kterého byl vypálen proud EMP a pak se zkoumaly účinky tohoto proudu. Atlas 1 byl v tomto ohledu výjimečný. Byl postaven tak, aby co nejvíce simuloval podmínky skutečně letícího letadla. Inženýři proto navrhli a postavili obří dřevěnou konstrukci a letadla byla umisťována na její vrchol, aby byly simulovány podmínky, jaké má stroj za letu.

Konstrukce zvaná Trestle byla mohutná natolik, aby unesla plně naložený bombardér B-52. Je to největší kompletně dřevěná konstrukce v USA, vysoká jako čtrnáctiposchoďový dům. Dřevo bylo natřeno speciálním nátěrem proti horku a dalším vlivům.

Zatímco navenek je nejzajímavější obří Trestle, ve skutečnosti byly nejdůležitější součástí základny dva silné generátory o výkonu až 5 megavoltů. Když „vystřelily“ společně, vytvořily proud o síle 200 gigawattů.

Základna byla v provozu až do roku 1991, kdy byla uzavřena. V té době už se podobné experimenty nevyplácely, na výsluní se dostaly počítačové simulace, které byly schopné ukázat podobné výsledky za mnohem menších nákladů. Trestle ale i dnes stojí a existují snahy udělat z něj chráněnou historickou památku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu