válkaČeskoslovenskoobjevy

„Zakázané“ fotky odhalily svatbu homosexuálního páru. Po více než 60 letech se hledají hlavní aktéři

„Zakázané“ fotky odhalily svatbu homosexuálního páru. Po více než 60 letech se hledají hlavní aktéři
Zdroj: ouronestory.com
+ 13 fotek+ 14 fotek

Kdo jsou lidé, kteří se v roce 1957 zúčastnili svatby homosexuálního páru? To se pokouší zjistit archivy specializující se na historii LGBT komunity.

Simona Knotkova 10. března 2020

V roce 1957 navštívil neznámý mladý muž fotografickou prodejnu v severní části Philadelphie. Zde si nechal vyvolat soukromé fotky. Jak ovšem manažer prodejny brzy zjistil, zobrazena na nich byla svatba homosexuálů. A to bylo něco nepřípustného.

Vyvolané snímky proto musely být zabaveny. Zničeny ale úplně nebyly. Se zabaveným materiálem si personál obchodu mohl dělat, co chtěl, proto fotky skončily u jedné zaměstnankyně. Po více než 60 letech je její dcera dala do dražby na eBay. „Moje matka měla celkem fotografickou paměť na tváře a fotografie si ponechala v případě, že by se pro ně jejich majitel vrátil,“ vysvětlila žena.

Z eBay si je odkoupil člověk, který je daroval archivům starajícím se o fotografie, dokumenty a další historické zdroje LGBT komunity, konkrétně archivu z Philadelphie a archivu ONE se sídlem v Los Angeles. Ty na konci minulého roku zveřejnily výzvu, pomocí které se pokouší najít kohokoliv, kdo by mohl vědět něco víc o vyfocených aktérech. Jak se ale nechal slyšet Michael Oliveira z ONE, jedná se o náročný úkol, který pravděpodobně zůstane bez pozitivního výsledku.

„Je to jehla v kupce sena. Otázek je příliš mnoho a máme jen málo informací o této fotografické kolekci. I když velká část lidí a rodin pocházela z Delaware Valley, můžeme jen spekulovat, kde přesně byly pořízeny tyto fotky a kdo je pořídil, aniž bychom se vůbec kdy dočkali odpovědi,“ sdělil.

Nejedná se o výjimku, naopak. Archivy obsahují množství dalšího fotografického materiálů, u něhož není možné dopátrat se po autorech nebo vyobrazených jedincích.

„V naší sbírce máme bohužel spoustu neznámých lidí. Je to frustrující část naší historie. Byli to lidé, kteří měli obavy z násilí nebo se báli, že jim někdo podpálí dům jen proto, že se jejich jméno objeví v novinách. A k těmto odvetným akcím skutečně docházelo. Někdy jim dokonce dávala souhlas sama vláda,“ pokračuje Oliveir.

Nalezení aktérů ze svatby homosexuálního páru komplikuje také skutečnost, že vyfoceným lidem by dnes bylo kolem devadesáti let, a možná proto už ani nejsou naživu.

Další články

Zavří­t reklamu