válkaČeskoslovenskoobjevy

Zakázaná láska mezi mladým esesákem a Židovkou v Osvětimi

Zakázaná láska mezi mladým esesákem a Židovkou v Osvětimi
Zdroj: historyisnowmagazine.com.

Dvacetiletý Franz Wunsch byl členem SS a sloužil jako stráž v koncentračním táboře v Osvětimi. Na jeho narozeniny mu kolegové přivedli slovenskou Židovku, aby mu zazpívala píseň k narozeninám. Pro ni to měl být poslední den, kdy byla na světě.

Tomáš Chalupa 18. října 2017

Ona Židovka byla Helena Citronová, která skončila v koncentračním táboře společně se svojí sestrou Rozinkou. Helena byla hned z rána odsouzena ke smrti v plynové komoře. Předtím ji ale přivedli ještě k mladému vojákovi, aby mu zazpívala píseň. Měl totiž narozeniny. Helena zpívala, jak nejlépe dokázala, protože doslova zpívala o život. Doufala, že obměkčí esesáky a zvrátí svůj osud.

Super fotky najdeš zde. A můžeš sdílet i svoje!

Když se Wunsch dozvěděl, že dívka má brzy skončit v plynové komoře, skutečně se rozhodl, že tomu zabrání. Podařilo se mu nějak zařídit, aby byla ze seznamu lidí určených k likvidaci, vyřazena. Pak přišel do baráku, kde Citronová pracovala, a dal jí malý papírek. Stálo tam: „Miluji tě“.

Jenže jeho city nebyly opětovány. „Raději bych umřela, než mít něco s esesákem,“ vzpomínala po válce Citronová. Po nějakém čase se však její city začaly měnit. Navíc Wunsch zařídil, že ani její sestra neskončila v plynové komoře. Citronová přiznala, že s Wunschem v táboře spala. Zásoboval ji oblečením a potravinami. Ale v takových šílených podmínkách prostě nemůže vzniknout zdravý vztah. Jejich cesty se rozdělily a Citronová na svého zachránce zapomněla.

Přesto se jejich cesty ještě jednou setkaly. Wunsch po válce odešel do Rakouska, Citronová se stala občankou nově založeného státu Izrael. V roce 1973 skončil Wunsch u vídeňského soudu. Byl obviněn, že se podílel na zabíjení Židů v Osvětimi, bil a týral vězně. Důkazy i svědectví proti němu byly nezvratné. U soudu se ale nečekaně objevila také Citronová se svojí sestrou a obě hájily Wunsche. Přesto nakonec dostal vysoký trest vězení. „Touha změnila mé brutální chování. Zamiloval jsem se do Heleny. Stal jsem se díky ní jiným člověkem,“ vypověděl u soudu.

Citronová zemřela v roce 2005, Wunsch o čtyři roky později.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu