válkaČeskoslovenskoobjevy

Zajatí Němci mašírovali Moskvou a odklízeli mrtvé z koncentráků

Zajatí Němci mašírovali Moskvou a odklízeli mrtvé z koncentráků
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Jak se válka obracela stále více v neprospěch Německa, za ostnatými dráty končily desetitisíce a později statisíce německých vojáků. Na východní frontě na ně čekalo obzvlášť kruté zacházení, ale o mnoho lepší to neměli ani na Západě. Tam se navíc museli dívat na záběry z koncentračních táborů. Ti, kteří v nich sloužili, pak odklízeli mrtvoly.

Tomáš Chalupa 21. července 2016

Přes 57 000 německých zajatců pochodovalo ve špalíru po Rudém náměstí 17. července 1944. Rudá armáda tak lidem demonstrovala, že obávaný nepřítel je na kolenou. Další desetitisíce Němců stále přibývaly, zejména po úspěchu operace Bagration, která doslova rozdrtila německou armádní skupinu Střed. Ruské zajatecké tábory praskaly ve švech, Němci byli proto promptně deportováni na Sibiř.

Podobné katastrofy čekaly na Němce ale také na západní frontě. Ve Falaiské kapse bylo zajato přes 30 000 vojáků. Spojenci, ale to samé platilo i pro Rusy, neměli dostatek jídla, aby tolik zajatců uživili. Je pravidlem války, že na zajatce přijde řada až jako na poslední. Pobyt v zajateckých táborech tak rozhodně nebyl žádný med. Na druhou stranu útěky byly velmi řídké. Jednak bylo všem jasné, že válka končí, jednak zásobování německé armády bylo žalostné a útěkem, při kterém mohl být člověk zastřelen, by si nikdo moc nepomohl.

V zajateckých táborech na Západě během války a po válce zemřelo odhadem 100 000 až 500 000 Němců. V Rusku to bylo ještě horší. Sověti zajali přes 2,5 milionů Němců, milion jich v zajetí zemřelo. Hlad, podvýživa, v Rusku navíc těžká práce, to byly nejčastější příčiny smrti.

Američané navíc přistoupili k určitému výchovnému kroku. Německým zajatcům pouštěli autentické záběry z osvobozených koncentračních táborů. Dělo se tak v procesu denacifikace, kdy nacistická ideologie měla být navždy vykořeněna z hlav lidí. Zvláštní kategorii pak tvořili esesáci, kteří sloužili přímo v koncentračních táborech. Je známo, že Spojenci jich několik jednoduše zastřelili pod dojmem příšerných hrůz, které spatřlili. Donutili také bývalé dozorce, aby odklízeli mrtvá těla Židů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu