Inteligentní šachovnice Square Off toho umí opravdu hodně. | zdroj: youtube.com


Zahrajte si šachy na šachovnici, kde se figurky samy hýbou

TÉMATA: šachy | technologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 12. 2019 | 08:00

Square Off je tzv. chytrá šachovnice. Je tak chytrá, že se nemusíte dotýkat figurek, a ty budou přesto táhnout tak, jak chcete. Navíc můžete hrát s kýmkoliv na celém světě.

Hrát šachy online je dnes jednoduché, lze to pomocí mnoha různých aplikací nebo webů, které propojují hráče po celém světě. Jenže šudláním po displeji mobilu se v něčem ztrácí pravé kouzlo šachů – vidět opravdové figury na šachovnici. Zejména hráči, kteří hrají jen na mobilu či počítači, mohou mít problém adaptovat se na hru na fyzické šachovnici.

Pro ty, kdo chtějí využívat vymožeností online světa a současně si užívat fyzickou podobu šachů, je tu Square Off. Funguje to v podstatě stejně jako hra na mobilu, speciální aplikace vás propojí s oponentem, ale současně vás napojí na šachovnici. Vy uděláte tah na mobilu a robotická ruka pod šachovnicí pohne figurou, stejně tak to udělá v případě pohybu oponenta. Výsledek vypadá trochu jako kouzlo, kdy se figury samy pohybují po šachovnici, zatímco se jich hráč nedotýká.

Pokud máte obavy, že byste nenašli oponenta, pak se rozhodně nemusíte bát. Ty si totiž vybíráte z největšího šachového portálu chess.com, kde čekání na hráče trvá obvykle jen pouhé vteřiny. Navíc samozřejmě nechybí všechny možné šachové vychytávky, jako je hraní proti počítači s nastavitelnou obtížností podle ELO, analýzy partií, personalizované tréninky a další věci, které dnes nedílně patří k životu šachového nadšence.

Výrobci tvrdí, že umělá inteligence Square Off má na nejvyšší úrovni ELO 3380. Pro představu současný světový šampion Magus Karlssen má ELO 2886. Takže kdo má rád výzvy, tak tady ho čeká spousta práce. Square Off je samozřejmě fajnšmekrovina a není tudíž levná. Koupit se dá zhruba za 369 dolarů. Větší verze Grand Kingdom je ještě dražší, takže jí pod stromeček budou dostávat zřejmě  jen opravdu hodní a movití šachisté.

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 12. 2019 | 08:00

Zavří­t reklamu