válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadný snímek: ruský špion se směje pár vteřin před smrtí

Záhadný snímek: ruský špion se směje pár vteřin před smrtí
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Tato fotografie byla pořízena v listopadu 1942 v lese u města Rukajärvi v západní Karélii. Právě tady vedla fronta mezi sovětskou a finskou armádou. Finové zde chytili špiona a rozhodli se jej popravit. On se však při popravě smál.

Tomáš Chalupa 1. března 2016

Snímek zveřejnilo až v roce 2006 finské ministerstvo obrany bez větších podrobností. Uvedlo, že zachycuje popravu sovětského špiona. Špion má před sebou poslední vteřiny života, přesto se usmívá.

Samozřejmě se objevily názory, že by mohlo jít o dílo sovětské propagandy nebo prorusky smýšlejících lidí přímo z Finska. Jenže právě proto, že byl zveřejněn takto pozdě a vyšlo k němu i oficiální stanovisko, je fotografie zřejmě autentická. Proč se muž smál, už se ale nikdy nedovíme.

Finové stáli za druhé světové války po boku nacistického Německa, i když to byla reakce na předchozí Zimní válku, kterou Finsko vedlo se silnějším Sovětským svazem. Finové se zdráhali zapojit do jakýchkoliv německých ofenzivních operací a drželi si své linie na hranicích vlastní země. Se Sověty zde sváděli urputné boje a špioni se samozřejmě stříleli. Tento byl jedním z mnoha, jeho úsměv však stále vyvolává otázky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu