Mince v podobě velkých měděných plátů.

Mince v podobě velkých měděných plátů. | zdroj: messagetoeagle.com


Záhadný mořský poklad s velkými těžkými mincemi je poprvé vystaven na veřejnosti

TÉMATA: archeologie | nálezy | švédsko

user-avatar

chalkon

3. 02. 2017 | 09:30

V roce 2006 potápěči našli ve Sternö ve Švédsku na dně moře velké mince, vlastně spíše kovové pláty. Nikdy nebylo nic podobného nalezeno. V roce 2008 bylo z moře vytaženo 82 plátů.

Jak se tyto pláty nebo mince dostaly na dno Baltského moře, je doposud nejasné. Poblíž není žádný vrak lodě. Možná vypadly z paluby jachty v roce 1740, která se ztratila někde v těchto místech. Celková váha mincí je 92 kilogramů. Proč jsou vlastně mince tak velké a těžké? Měly nahrazovat stříbrné mince. Ty byly malé a měly velkou hodnotu. Jelikož stříbra byl ve Švédsku nedostatek, bylo nutné vyrobit z mědi minci, která by měla stejnou hodnotu, jako by byla stříbrná. Ovšem kvůli tomu musela být podstatně větší. Největší a nejtěžší mince vážila 20 kilogramů. Neobvyklé mince z 18. století

Nyní je tento podivuhodný poklad vystaven v Bleckinge Museum v Karlskrona, později bude přemístěn do muzea v Karlshamnu. Je to vůbec poprvé, co může veřejnost vidět, jak se ve Švédsku řešily problémy s měnou a nedostatkem stříbra. Ještě že se dnes platí papírovými penězi!

 

 

user-avatar

chalkon

3. 02. 2017 | 09:30

Zavří­t reklamu