válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadný lid z kaňonu Čako měl na rukou a nohou šest prstů

Záhadný lid z kaňonu Čako měl na rukou a nohou šest prstů
Zdroj: messagetoeagle.com

Lid žijící v minulosti v kaňonu Čako v Novém Mexiku v USA trpěl zřejmě polydaktylií, díky níž měl na svých končetinách o jeden prst navíc.

Tomáš Chalupa 31. července 2020

Lid z kaňonu Čako patří do skupiny Pueblových kmenů žijících na území Mexika a jihu USA. Podle archeologů ten, kdo měl o prst navíc, se v této komunitě těšil velkému respektu. Byl to znak jakési výjimečnosti.

Vědci na tuto skutečnost přišli, když prozkoumali 96 koster z oblasti Pueblo Bonito. Kromě několika koster, které vykazovaly znaky polydaktylie, bylo nalezeno také množství předmětů, které znázorňovaly ruce či nohy s šesti prsty. Právě z toho vědci usoudili, že tato deformace znamenala pro nositele prestiž a pocit výjimečnosti. Polydaktylie byla zaznamenána u mnoha civilizací v historii, vyskytuje se i v současnoti. Jen málokde ale byla vnímána jako součást společenského statusu nebo dokonce jako něco pozitivního. Právě v tom je lid z kaňonu Čako výjimečný.

Vědci zatím netuší, proč se polydaktylie objevila jen v kaňonu Čako, zatímco u okolních národů nikoliv. Teorií je několik. Podle jedné za to může postupné křížení lidí mezi sebou, čímž se vada postupně šířila, podle to má na svědomí konzumace určitých druhů bylin v těhotenství, nebo vystavení se nějakým neznámým nebezpečným látkám.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu