Takhle mohl vypadat náčelník lidu Coclé.

Takhle mohl vypadat náčelník lidu Coclé. | zdroj: www.nationalgeographic.fr


Záhadný lid Coclé: výstava ve Filadelfii odkrývá některá jeho tajemství

TÉMATA: archeologie | ztracené civilizace | předkolumbovská Amerika

user-avatar

Markéta Oderská

6. 02. 2015 | 07:15

Kultura lidu Coclé z Panamy stála po mnoho let ve stínu slavnějších Mayů, Aztéků či Inků. Kvůli tomu zůstává doposud z velké části zahalena tajemstvím, byť nejnovější výstava v Penn Museum ve Filadelfii dává tušit, že se jednalo o neméně zajímavou a sofistikovanou společnost.

Velké zlaté plakety a složité přívěsky, náhrdelníky z korálků, ozdoby z drahých kamenů, polodrahokamů i slonoviny a doslova tuny bohatě zdobené keramiky. Tyhle nalezené artefakty svědčí o bohatství a vysoké řemeslné zručnosti a vyspělosti kultury lidu Coclé, která zhruba od roku 700 až 900 obývala dnešní Panamu. Dlouho se o ní nevědělo, neboť španělští conquistadoři ji v bojích o kontrolu nad nalezišti zlata mezi roky 1515 až 1520 zničili.

Naštěstí hřbitov na březích řeky Grande Coclé zůstal tisíc let nedotčen a unikl pozornosti lupičů a hledačů zlata. Až velká povodeň v roce 1927 vynesla na povrch korálky ze zlata a jiné zlaté předměty a rozptýlila je po březích řeky. V roce 1940 tu začal provádět vykopávky tým archeologů z Penn Museum ve Filadelfii a odkryl velkolepé nálezy, které konečně vrhly trochu světla na kulturu Coclé.

Figurky vyřezávané ze dřeva a zdobené zlatem

Její příslušníci vyráběli slitiny ze zlata a mědi zvané tumbaga a někdy do ní přidávali i malé množství stříbra. V některých případech kovové předměty pozlacovali, aby jim dodaly zlatavý lesk. Kov zpracovávali kováním, aniž by jej zahřívali, zvláště když z něj vyráběli kulaté plakety a přilby ozdobené četnými dekoracemi. Kovy rovněž odlévali technikou ztraceného vosku a tímto způsobem z nich vyráběli trojrozměrné figurky. Výrobky ze dřeva a kostí pokrývali pláty zlata, stříbra nebo mědi.

O společenském uspořádání lidu Coclé napovídá obrovský hrob, v němž bylo pohřbeno ve třech různých vrstvách 23 osob. Uprostřed ležely ostatky pravděpodobně nejvyššího náčelníka, takzvaného „cacique“, obklopeného velkým množstvím zlaté pohřební výbavy. Po jeho boku odpočívali dva bojovníci, zřejmě nižší náčelníci, a další členové družiny se zlatými plackami na hrudi. Vzhledem k tomu, že u osmi koster ležely artefakty podstatně menší hodnoty, domnívají se odborníci, že se jednalo o náčelníkovy služebníky či otroky. Všichni ti, kteří spočívali v hrobě společně se svým nadřízeným, museli pravděpodobně po jeho smrti přinést tu nejvyšší oběť. Některé záznamy ve španělských kronikách referují o tom, že když „cacique“ zemřel, jeho služebnictvo i rodinní příslušníci jej následovali do hrobu včetně některých manželek, které si to tak přály.

Záhadný zlatý předmět ozdobený smaragdem možná představuje nějaké vozítko.

Bohužel lid Coclé po sobě nezanechal žádné písemné prameny a dosud také nebyly nalezeny ani žádné stopy po jeho obydlích, byť se Španělé zmiňovali o jeho chrámech a náboženských střediscích. Domorodí Indiáni, kteří v Panamě dodnes žijí, však nejsou přímými potomky lidu Coclé. Historici a antropologové doufají, že další vykopávky v Panamě přinesou nálezy, které o této záhadné kultuře prozradí něco víc.

user-avatar

Markéta Oderská

6. 02. 2015 | 07:15

Zavří­t reklamu