Je nález na farmě u Buenos Aires skutečně krunýř vyhynulého glypodonta?

Je nález na farmě u Buenos Aires skutečně krunýř vyhynulého glypodonta? | zdroj: dailymail.co.uk


Záhadný krunýř starý 10 000 let možná patřil vyhynulému obřímu pásovci

TÉMATA: nálezy | archeologie | zvířata

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 01. 2016 | 09:45

Poblíž Buenos Aires byl nalezen ohromný krunýř, který je starý asi deset tisíc let. Nejspíš patřil vyhynulému obřímu pásovci. Anebo jde o podvod?

Na farmě jistého Antonia Nievase poblíž Buenos Aires byl nalezen jeden metr velký krunýř, který mohl patřit vyhynulému druhu pásovce. Kolem nálezu se ihned rozproudila diskuse, protože mnoho lidí považuje nález za hoax. Odborníci zatím neměli možnost prozkoumat nález, takže vše je zatím v rovině dohadů a spekulací.

"Podle mě je to pravý krunář glypodonta. Vypadá to tak,"  tvrdí Ross McPhee z Muzea přírodní historie, který ovšem viděl jen fotografii nálezu. Dodává však, že kvalita fotky není dostatečná, aby se to dalo s jistotou určit.

Glypodont byl velký pásovec, který žil před 10 000 lety na území celé Jižní Ameriky. Farmář Nievas, který krunýř našel, si napřed myslel, že našel dinosauří vejce. "Vypadalo to jako dinosauří vejce. Pak jsem si myslel, že je to nějaký vtip," řekl Nievas. Několik dalších odborníků pro server DailyMail uvedlo, že by se mohlo jednat o krunýř glypodonta. Mnoho lidí si však myslí, že se jedná o podvod. Takto zachovalý krunýř by podle některých nevydržel tiísíce let a nejspíš by se rozpadl. Dokud krunýř neprozkoumají odborníci přímo na místě, nebude možné tyto doměnky vyvrátit ani potvrdit. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 01. 2016 | 09:45

Zavří­t reklamu