válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadný kamenný komplex byl objeven v Kazachstánu. Postavili ho Hunové?

Záhadný kamenný komplex byl objeven v Kazachstánu. Postavili ho Hunové?
Zdroj: livescience.com

U východního pobřeží Kaspického moře v Kazachstánu byl nedávno objeven rozlehlý kamenný komplex. Skládá se z mnoha kamenných struktur, které jsou roztroušeny na více než 120 hektarech vyprahlé země. Jsou utvořeny z kamenných desek zapuštěných vertikálně do země, čímž připomínají britské Stonehenge. Některé z kamenů jsou po jedné straně pokryty rytinami zbraní a zvířat.

Yvonne Pokorná 30. listopadu 2016

Zatím není jasné, k jakému účelu celý komplex sloužil, ani kdo jej postavil. Podle vědců je starý 1500 let a zřejmě ho tu po sobě zanechaly nomádské kmeny. Poukazuje na to mimo jiné i nález stříbrného sedla u jedné z kamenných staveb. Jeho fragmenty pomocí detektoru kovů objevil v roce 2010 na poloostrově Mangÿshlak jistý hledač pokladů jménem F. Achmadulin. K místu nálezu pak přivedl archeology. Ti po svém příchodu zjistili, že v okolí nálezu se rozprostírá rozlehlý kamenný komplex. “Bohužel socioekonomická situace v regionu nám nedovolila pustit se do archeologického výzkumu tohoto naleziště dřív než v roce 2014,” uvedli archeologové Andrej Astafjev a Jevgenij Bogdanov ve své studii, o níž nedávno informoval vědecký zpravodajský web Live Science.

Pozůstatky jedné z kamenných staveb a kamenná deska opodál s rytinou zvířete.

Pozůstatky jedné z kamenných staveb a kamenná deska opodál s rytinou zvířete.

Vědci v areálu našli další fragmenty sedla spolu s jinými artefakty, včetně dvou bronzových předmětů, které, jak se později ukázalo, byly součástí biče.

Design a výzdoba na stříbrném sedlu indikuje, že sedlo pochází z doby, kdy se rozpadala Římská říše a kočovní Hunové se hnali Asií i Evropou. Díky svým válečnickým dovednostem se Hunové stali postrachem celé tehdejší evropské civilizace. Největší moci Hunové dosáhli pod vedením náčelníka Attily. Za jeho vlády (434/5 – 453) říše Hunů zahrnovala území od Volhy až k římským hranicím na Rýnu. Jako kočovníci Hunové trávili většinu svého života v koňském sedle.

Přilehlá oblast je vyschlá poušť, kterou tu a tam prorůstají trsy pelyňku.

Přilehlá oblast je vyschlá poušť, kterou tu a tam prorůstají trsy pelyňku.

Podle archeologů byla majitelem stříbrného sedla osoba disponující značným bohatstvím a mocí. Není však jasné, proč bylo sedlo uloženo do kamenné stavby, zda se tak stalo kvůli rituálním účelům, či šlo o součást pohřební výbavy. Archeologové sice našli pod jednou stavbou kosterní ostatky, ale ty tam byly podle všeho pohřbeny až o staletí později než stříbrné sedlo. Výzkum naleziště však dál pokračuje a je možné, že další nálezy poodhalí víc z tajemství celého komplexu.

Fragment stříbrného sedla a bronzová část biče.

Fragment stříbrného sedla a bronzová část biče.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu