válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadný guru svým ovečkám slibuje, že je zbaví všech dluhů

Záhadný guru svým ovečkám slibuje, že je zbaví všech dluhů
Zdroj: vice.com/odditycentral.com

Komu z nás by se nelíbilo se okamžitě osvobodit od všech dluhů bez nutnosti splátek a úroků? Myslíte, že to není možné? Ne tak v Indonésii. Tam totiž existuje záhadná sekta s působivým názvem Swissindo World Trust International Orbit, která svým ovečkám slibuje odpuštění všech dluhů.

Yvonne Pokorná 29. dubna 2021

Organizace Swissindo World Trust International Orbit sídlí v přístavním městě Cirebonu na Západní Jávě. Prezentuje se jako nezisková humanitární organizace, jejímž hlavním cílem je učinit svět mírumilovným, příjemným a prosperujícím místem. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je osvobodit lid v Indonésii i jinde ve světě od dluhových břemen.

Sektu vede charizmatický guru Bapak Soegihartonotonegoro, který si také říká M1. Vystupuje jako božský spasitel slibující vymazat světový dluh. Tvrdí o sobě, že je potomkem dávného královského rodu a jediným dědicem nepředstavitelného bohatství, které mu dovolí v určité fázi v budoucnosti věnovat každé osobě na Zemi 6 milionů dolarů. Než tento čas nastane, M1 rozdává dlužníkům vouchery, v nichž stvrzuje splatit jejich finanční závazky.

Organizace Swissindo World Trust International Orbit láká do svých řad další zájemce o vymazání dluhů.

Organizace Swissindo World Trust International Orbit láká do svých řad další zájemce o vymazání dluhů.

Zřejmě vás napadne, že jen blázen by něčemu takovému věřil, ale nemylte se. Swissindo World Trust International Orbit má spoustu nadšených přívrženců po celém světě, Spojené státy americké či Evropu nevyjímaje. Ti všichni se na sektu obrací z čirého zoufalství.

Jednou z nich je i kalifornská aktivistka Kimarie Teterová, která se tituluje “světovou ministryní obrany”. V reportáži pro newyorský časopise VICE uvedla, že finančnímu úřadu USA dlužila přes 10 000 dolarů, ale poté, co se připojila k organizaci Swissindo, všechny její problémy se rozplynuly. Stačilo prý poslat rodný list a vstupní poplatek ve výši 400 dolarů a její dluh byl zázračně vymazán. Teterová sice novinářům neposkytla žádný důkaz pro svá tvrzení ani vysvětlení, jak to její guru zařídil, nicméně mu skálopevně věří.

Banky v Indonésii si už dlouhodobě stěžují na řady agresivních stoupenců Swissenda, kteří navštěvují jejich pobočky a domáhají se vymazání svých dluhů. Ohánějí se certifikáty, v nichž je uvedeno, že své dluhy převedli na organizaci Swissendo.

Soegihartonotonegoro pochopitelně odmítá prozradit, kde se nacházejí ony obrovské tajné zásoby zlata a platiny, ze kterých by bylo možno umořit světový dluh. Nicméně tvrdí, že něco z toho již směnil za pár miliard dolarů, které má uloženy v bankách po celém světě a hasí jimi dluhy svých stoupenců. Banky však namítají že je to celé podvod a že čísla bankovních účtů na voucherech Swissenda jsou falešná.

M1 však poukazuje na to, že jeho organizace hájí lidská práva a vede boj s bankami a jinými institucemi, které dělají vše proto, aby uvrhli lidi do finančního otroctví. Kritici tento projekt ovšem označují za pyramidovou hru, kde každý nový účastník musí za vstup do schématu zaplatit poplatek a peníze pak inkasuje od dalších účastníků, které sám získá. Jsou přesvědčeni, že charizmatický vůdce společnosti Swissendo jen využívá zoufalství lidí, aby si naplnil vlastní kapsy. Vybírá administrativní poplatek výměnou za falešný slib a kus bezcenného papíru.

Voucher, kterým se dlužníci ohánějí v bankách.

Voucher, kterým se dlužníci ohánějí v bankách.

Swissendo v současné době vyšetřuje indonéská finanční policie OJK kvůli podezření z podvodu. Stále víc a víc lidí totiž předkládá své poukázky místním bankám. M1 popírá, že by se dopouštěl protiprávního jednání, a dokonce i vyhrožuje, že pokud by se někdo pokusil zrušit jeho organizaci, odveta na sebe nenechá dlouho čekat.

„OJK udělala velkou chybu tím, že obvinila Swissendo a označil ji za nelegální,“ řekl v rozhovoru s VICE. „Pokud nechcete smír, jsem připraven vyhlásit válku světu,” prohlásil. Na otázku, co tím měl na mysli, samozvaný spasitel světa odpověděl: „Cokoliv! Jadernou? Proč ztrácet čas vytvářením jaderných zbraní, když se nepoužívají?“

Čas ukáže, zda je Swissendo jenom dalším pyramidovým schématem, vydělávajícím na beznaději a zoufalství lidí, určitě ale svědčí o tom, že ti, kteří na globální kapitalismus tvrdě doplácejí, mají tendenci se upínat na charizmatické vůdce, kteří jim slibují jak mávnutím kouzelného proutku vyřešit jejich problémy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu