válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadné zmizení Michaela Rockefellera na ostrově kanibalů

Záhadné zmizení Michaela Rockefellera na ostrově kanibalů
Zdroj: President and Fellows of Harvard University; Peabody Museum of Archeology and Ethnology

Hledal zapomenuté kmeny a ráje, kam lidská noha nevkročila. Nakonec se mu to stalo osudným. Michael Rockefeller zahynul a okolnosti jeho zmizení byly děsivé. Dědic ropného impéria padl za oběť kanibalům.

Tomáš Chalupa 23. dubna 2021

Michael Rockefeller se narodil v roce 1938 jako nejmladší syn guvernéra New Yorku Nelsona Rockefellera. Říct, že se narodil se zlatou lžičkou v puse, rozhodně není přehnané. Jeho otec očekával, že se jeho syn zapojí do řízení obřího rodinného impéria, ale ten k tomu nevykazoval žádné sklony. Byl duší umělec a dobrodruh, papíry a finance ho nezajímaly. Jeho otec jako velký filantrop otevřel mimo jiné i Muzeum primitivního umění, kde byly vystaveny například aztécké, incké a nigerijské umělecké artefakty.

Právě toto muzeum mladého Rockefellera doslova fascinovalo a byl rozhodnut, že objeví svůj vlastní primitivní národ s kulturou a artefakty, kterými by mohl muzeum obohatit. V té době velmi cestoval, žil několik měsíců v Japonsku i Venezuele. Po domluvě s vedením Nizozemského národního etnologického muzea se vypravil na objevnou výpravu do Papuy-Nové Guiney. Chtěl zde sbírat artefakty lidu Asmat, který zde žije.

Divoši z kmene Asmat téměř nikdy neviděli bělocha, přestože v zemi působili misionáři z Nizozemska. Věřili, že země kolem nich je obývána duchy a démony a snažili se kontaktu s lidmi vyhnout. Rockefeller se dostal do jejich hlavní vesnice Otsjanep, kde dokonce mohl fotografovat. Nesměl si ale odtud odnést žádné předměty.

Rockefeller byl kmenem Asmat fascinován a tušil, že našel to, co hledal. Neodradil jej ani zjevný fakt, že Asmatové byli kanibalové. Ve válkách se sousedními kmeny zabíjeli bojovníky, jejich hlavy naráželi na kůly a jedli jejich maso. Mnohem víc mu vadilo, že nemůže část jejich světa přenést do toho západního.

Vrátil se do Evropy a domluvil novou, větší výpravu. Na ní ho v roce 1961 doprovázel i René Wassing, vedoucí antropolog muzea. Když ale na člunu pluli k pobřeží a vesnici Otsjanep, dostali se do nepříjemného poryvu větru, který jejich loď převrátil. Byli 12 mil od pobřeží, ale Rockefeller prohlásil, že k němu dokáže doplavat. To bylo naposledy, co ho někdo spatřil živého.

Rockefellerovi poslali do oblasti lodě, letadla a helikoptéry. Uspořádali jednu z největších pátracích operací v historii. Měli na to zdroje a mohli si to dovolit. Do oblasti přiletěl i Nelson Rockefeller se ženou, aby byli přímo na místě pátrání. Po devíti dnech byl ale Michael Rockefeller prohlášen úředně za mrtvého. Jako příčina smrti bylo uvedeno utonutí.

Celá záležitost byla pro média nesmírně lákavá a hojně o ní psaly. A množily se také spekulace. Podle některých Rockefellera napadli žraloci, jiní tvrdili, že se skrývá v džungli, protože se mu západní svět zprotivil a chce žít v izolaci na panenském ostrově.

V roce 2014 případ otevřel reportér kanálu National Geographics Carl Hoffman. Štábu se podařilo získat výpovědi dvou nizozemských misionářů, kteří žili s Asmaty. Tvrdili, že místní lidé jim řekli, že zabili Michaela Rockefellera. Do vesnice byl poslán dokonce policejní vyšetřovatel Wim van den Waal, který došel ke stejnému závěru. Dokonce prý našel Rockefellerovu lebku.

Všechny tyto informace byly nizozemské vládě dávno známy, ale údajně nebyly zveřejněny, aby nedošlo ke skandálu. Navíc se zjistilo, že Nizozemci dva roky před Rockefellerovým příjezdem poslali na ostrov vojáky. Kmeny tam spolu vedly války a bylo potřeba je zklidnit a odzbrojit. Při vojenském zásahu bylo několik lidí z kmene Asmat zastřeleno. Běloši se tak v jejich očích stali nepřáteli a smrt Rockefellera byla odplatou za tyto násilnosti. Podle misionářů ho zabili přímo příbuzní zabitých Asmatů. Ubodali ho oštěpy už na pláži, uřezali mu hlavu a snědli jeho mozek. Pak uvařili a snědli i jeho maso a z kostí nadělali hroty šípů a oštěpů. Věřili, že tím splatili smrt svých čtyř členů, které zabili běloši. Na světě měl podle nich nyní zavládnout mír.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu