válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadné zmizení Louise Le Prince zůstává stále neobjasněno

Záhadné zmizení Louise Le Prince zůstává stále neobjasněno
Zdroj: ancientpages.com

Vražda, nebo jen chytrý podvod? Zmizení Louise Le Prince nabízí obě tyto možnosti. Buď byl Francouz zavražděn, nebo se jen snažil skrýt před světem a žít dál v klidu.

Tomáš Chalupa 13. srpna 2020

Le Prince měl všechny důvody zmizet. Nasekal dluhy a byl bez peněz. Prchnout před věřiteli byl nápad, který v jeho situaci jistě dostalo i mnoho lidí před ním. Ale Le Prince byl také těsně před uvedením vynálezu, který z něj mohl udělat boháče. Nebo snad byl donucen spáchat sebevraždu, aby se zabránilo prezentaci jeho vynálezu? Na stole jsou dodnes všechny možnosti.

Louis Aimé Augustin Le Prince se narodil 28. srpna roku 1841 ve městě Méty. Své dětství strávil v laboratoři fotografa Louis Jacques Mandé Daguerrea, kde pravděpodobně získal vztah k fotografování. Pracoval v Leedsu a toužil se stát vynálezcem. Se svou manželkou založil v Leedsu také Technickou uměleckou školu.

V roce 1881 se přestěhoval do Spojených států a právě zde začal experimentovat s pohyblivými obrázky. K tomu používal kameru vlastní výroby, která byla zároveň i promítačkou. Vyrobil ji v roce 1887. Své první filmy natočil až o rok později. Jeho kamera mu umožňovala zaznamenat jen několik desítek snímků na jeden film. Kvůli tomuto omezení měly jeho filmy délku jen několik sekund a byly velmi trhavé. Le Prince stihl natočit pouze několik krátkých filmů, protože v roce 1890 záhadně zmizel. Dodnes existuje jen velmi málo informací o jeho životě, ale přesto se podařilo období před jeho zmizením částečně rekonstruovat. V době svého zmizení byl Le Prince ve Francii, cestoval vlakem mezi Dijonem a Paříží, odkud se pak měl vrátit zpět do Anglie. Jeho bratr ho doprovodil na nádraží a zamával mu na cestu. Do Paříže ale dorazil vlak bez Le Prince. Jeho kupé bylo prázdné, nebyla v něm žádná zavazadla ani žádná známka toho, že v něm kdy Le Prince vůbec jel. Nezanechal po sobě vůbec nic.

Od té doby jej nikdo neviděl a ani historici se nedostali ve svých pátráních o mnoho dál. Zjistilo se, že Le Princova finanční situace byla naprosto katastrofální. Ale na druhou stranu byl pozván do Spojených států, aby předvedl svůj vynález, což by vyřešilo všechny jeho finanční trable v Anglii. Pokud by se rozhodl zmizet a změnit si identitu, dávalo smysl tak učinit až po návštěvě Ameriky, kde naopak mohl zbohatnout.

Ale byl tu ještě jeden motiv. Le Prince byl homosexuál a jeho rodina na to krátce před jeho zmizením přišla. Le Prince možná zatoužil začít nový život někde jinde, a tak jednoduše zmizel. Pak je tu ještě motiv vraždy, kterou měl spáchat slavný Thomas Edison. Ten si ve svých denících psal, že „dostal zprávu z Dijonu, že Le Prince už není. Vraždy nejsou můj obor, já jsem vynálezce.“

Po Le Princově smrti se skutečně rozhořela právní bitva o to, kdo je vynálezcem a majitelem patentu první kamery. Na jedné straně stál Le Princův syn, na druhé Edison se svou kamerou. Není překvapivé, že spor vyhrál Edison a Le Princův vynález upadl v zapomnění.

Až v roce 2004 byl objeven ve francouzských policejních archivech snímek muže, kterého utopeného vytáhli ze Seiny. Snímek byl pořízen v době zmizení Le Prince a muž je Le Princovi velmi podobný. Nicméně k vyřešení celé záhady to nestačilo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu