válkaČeskoslovenskoobjevy

Záhadné zmizení lodi USS Cyclops v Bermudském trojúhelníku zůstává neobjasněno

Záhadné zmizení lodi USS Cyclops v Bermudském trojúhelníku zůstává neobjasněno
Zdroj: allthatsinteresting.com

Na palubě lodi SS Cyclops bylo 309 námořníků. Všichni zmizeli beze stopy. Případ dodnes není vyřešen a je jednou z největších námořních záhad.

Tomáš Chalupa 3. září 2018

V Bermudském trojúhelníku zmizely stovky lodí a letadel. Přesto případ lodi USS Cyclops patří k těm nejzajímavějším. Loď nevyslala žádné tísňové volání, nebyly nalezeny žádné záchranné čluny, prostě loď zmizela z povrchu země a nikdo ji více nespatřil.

Loď vyplula z brazilského přístavního města Salvador a mířila do Baltimoru v USA. Nikdy tam ale nedoplula. S délkou 164 metrů to byla největší loď na přepravu uhlí v celém americkém námořnictvu. Noviny o ní napsali, že jde doslova o plovoucí uhelný důl.

Když vypukla první světová válka, na loď byla instalována děla a začala převážet lékaře a medicínský materiál na frontu ve Francii. V únoru roku 1918 měla za úkol dodat uhlí britským lodím kotvícím v Brazílii.

Loď tedy vyložila v Brazílii 10 tisíc tun uhlí a současně nabrala stejné množství manganové rudy. Ta měla sloužit v amerických muničních závodech. 22. února roku 1918 tedy odplula USS Cyclops na otevřené moře. 3. března se zastavila na ostrově Barbados. Kapitán lodi Worley oznámil, že jeden motor nefunguje kvůli prasklému válci. O den později loď odplula směr Baltimor, kam měla dorazit za deset dní. Nikdy se tak nestalo a loď už nikdy nikdo neviděl.

Loď zmizela beze stopy a téměř sto let se o jejím osudu vedly debaty. Zmizela zřejmě v oblasti Bermudského trojúhelníku, který se stal hrobem moha lodí a letadel. Lodě amerického námořnictva po lodi velmi dlouho pátraly, ale nepodařilo se jim najít nic, ani místo potopení lodi, ani žádný předmět, který by z ní měl pocházet.

Co se tedy mohlo stát? Jednou z hlavních teorií byl útok německé ponorky. Ty operovaly i v těchto vodách, takže mohlo jít o nepřátelský útok. Jenže po takovém útoku by se našly trosky, podařilo by se vyslat nouzové volání. Další možností byla prudká bouře, jejíž obří vlna mohla loď převrhnout. USS Cyclops byl naložen až po okraj, podle některých názorů byl dokonce přetížen a nestabilní. Mohl být náchylný k převrácení. Jenže meteorologická služba v dané oblasti žádnou silnou bouři nezaznamenala.

Pak už zbývaly jen divoké teorie, které provázejí všechna podobná zmizení. Loď se dostala do nějakého časoprostorového víru nebo ji unesli mimozemšťané. Mnohem zajímavější než tyto spekulace, bylo podívat se na samotného kapitána.

Jedna z teorií totiž mluví právě o něm, jako o příčině zmizení lodi. John W. Worley se totiž narodil v Německu jako Johan Frederick Wichmann. Byl to podle všeho krutý velitel, který i za malé prohřešky trestal námořníky. Ti ho z duše nenáviděli. Mohl otočit loď a doplout s ní do Německa, kterému prý v duši stranil. Jenže o tom zase nejsou žádné zprávy v německých archivech.

V šedesátých letech se jistý potápěč amerického námořnictva domníval, že se mu podařilo najít vrak Cyclopse u břehů Virginie. Když se však k místu ponořil znovu, nenašel vůbec nic. To bylo ovšem jedinkrát v novodobé historii, co se někdo pokusil vrak najít. Dodnes je zmizení USS Cyclops jednou velkou záhadou, která zůstává nevyřešena.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu